a

Çalışanların Uyku Hakkında Bilmesi Gereken 10 Şaşırtıcı Şey!

Çalışanların Uyku Hakkında Bilmesi Gereken 10 Şaşırtıcı Şey!
0

BEĞENDİM

Çalışanların yeterli ve sağlıklı uyuması gerektiğini sağlık kategorimizdeki diğer yazılarda ayrıntılarıyla belirtmiştik. Ancak bu bilgiler belki de çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Uyku ile ilgili özellikle çalışanların bilmesinde fayda olan bu şaşırtıcı bilgiler sağlıklı uykunun önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Uyku Hakkında 10 Bilinmeyen Gerçek

  • Karanlık bir odada uyumak hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Uyku sırasında melatonin hormonunun salgılanması artıyor. Bu hormon hücrelerin yaşlanmasını önlüyor.
  • Genel olarak uyku dinlenme amaçlı bir eylem de olsa ne kadar verimli olduğu önemlidir. Uzmanlar en verimli uyku saatlerinin 23:00 – 03:00 saatleri arasında olduğunu, bu yüzden çalışanların 23:00 – 06:00 saatleri arasında uyumasının çok daha dinlendirici olduğunu söylüyorlar. Bu saatlerdeki uyku ayrıca kansere yakalanma ihtimalini de düşürüyor.
  • ABD Ulusal Uyku Araştırmaları Kurumu tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarından dünya nüfusunun yüzde 15’inin uyurgezer olduğu, bu kişilerin yaşamları boyunca en az bir kez de olsa bu problemi yaşadığı öğrenildi.
  • Az ve kalitesiz uyuyan kişilerin ağrı eşikleri de diğerlerine göre hissedilir şekilde düşüyor. Çünkü yetersiz uyku bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor.
  • Dünyadaki memeli canlılar arasında bilinçli şekilde uykuyu erteleyebilen tek canlının insan olduğu, diğer canlıların uykuya direnemeyerek teslim olduğu da ilginç bilgiler arasında yer alıyor.
  • Uyumadan birkaç saat öncesinde yapılan spor aktiviteleri tansiyonu ve kalp ritmini yükseltir, ayrıca uyarıcı hormon salgılanır ve uykuya dalma zorlaşır.
  • Bilinenin tam tersi olarak görme engelli kişiler de rüya görürler. Fakat bu kişilerin rüyaları dokunma ve işitme niteliğindedir.
  • Psikologlar kişilerin uyku pozisyonlarının karakterleri ile doğrudan ilgisi olduğu konusunda görüş bildiriyorlar. Mesela cenin pozisyonunda uyuyan bireylerin genellikle dost canlısı ve hassas olduklarını söylüyorlar.
  • Uykusuz kalan birinin aç kalan birinden daha kısa bir sürede öleceği, uykusuzluğa en fazla 10 gün dayanmanın mümkün olduğu da ilginç bir bilgi olarak dikkat çekiyor.
  • Yeni doğanların günlük uyku ihtiyacı 16 saat iken; 65 yaşın üzerindekilerde bu ihtiyaç süresi 5 – 6 saate düşüyor. Yaş ilerledikçe uyku ihtiyacı da azalıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.