Çalışırken Alınan Akıllı Uyarıcılar Sağlığı Tehdit Ediyor Mu?

Çalışma hayatının giderek yoğun olması pek çok kişiyi olumsuz anlamda etkiliyor. Yorgunluk, halsizlik gibi şikayetlerin yanı sıra bir süre sonra kişiler psikolojik ve fiziksel anlamda ortaya çıkan yorgunluklar çerçevesinde çalışma motivasyonu açısından da çeşitli sıkıntılar yaşamaya başlıyorlar. Bu anlamda çeşitli takviyelere zaman zaman ihtiyaç duyulduğu biliniyor. Bu takviyeler konusunda çeşitli şikayetler ve tartışmalar da her geçen gün giderek artan bir problem olarak ifade ediliyor. Özellikle hap formunda alınan uyarıcılar kişilere enerji verirken bir anlamda vücutlarında çeşitli tepkimelere de neden olabiliyor.

Sadece hap formunda değil aynı zamanda çoğu zaman zinde kalmak için içilen kahveler de ciddi sorunlara neden olabiliyor. Günde belirli bir limitten sonra kahve içmek organlara zarar verdiği gibi bağışıklık sisteminin bozulmasına neden oluyor. Bu konuda ortaya atılan fikirlerin ve kullanılan ürünlerin olumlu olup olmadığı konusunda hala devam eden tartışmalar bulunuyor.

Çalışırken Zihinsel Performansın Artırılması Bekleniyor!

Akıllı hap ismi verilen bu haplar uzun yıllardan bu yana hayatımızın içerisinde yer alıyor. İlk olarak 1960’lı yıllarda ortaya çıkan bu haplar bir süre sonra kişilerin beyinlerini etkilemeye başlıyor. Özellikle yorgunluk ve uyku gibi hormonların salgılandığı kısımlar bu süreçte ele geçirilmiş, değişikliğe uğramış ve sonucunda da hafızada önemli değişiklikler meydana gelmiştir.

Performansı belirli bir seviyede artıran bu haplar özellikle çalışan kesim ve öğrenciler tarafından büyük bir merak ve heyecanla kullanılıyor. Pek çok kullanan kişinin de bu durumdan son derece memnun oldukları ifade ediliyor. Ancak sadece dikkat toplama konusunda etkilerinin olduğu bilinenin aksine kişilerin zihinsel kapasitelerini artırdığı yönünde herhangi bir olumlu verinin bulunmadığı ifade ediliyor. Bazı ülkelerde bu tür ilaçlar reçeteli bir şekilde satılıyor. Ancak bazı ülkelerde ise tıbbi kullanıma uygun görülmediği gerekçesi ile onaylanmadığı için satışı gerçekleştirilmemiş.

Uyarıcı Maddeler Tüm Vücudu Etkiliyor!

Sadece beyne yönelik değil vücudun geliştirilmesi ve kuvvetlendirilmesi için de çeşitli takviyeler aktif olarak kullanılıyor. Çeşitli ürünlerle vücuda vücudun da zaman zaman üretmiş olduğu keratin salgılanıyor. Keratin beyin tarafından üretilen ve salgılanan bir hormon olarak ifade ediliyor. Bununla birlikte bazen dışarıdan sağlanan destekler çerçevesinde hem hafızayı hem de zekayı geliştirdiği yönünde bazı ifadeler kullanılıyor.

Uzmanlar yapmış oldukları değerlendirmeler sonrasında bazı uyarıcı maddelerin vücut için gerçekten etkili olduğunu ifade ediyorlar. Bazı etken maddeye sahip olan ilaçların doktorlar tarafından özellikle dikkat bozukluğu ve hiperaktive gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde etkin biçimde kullanıldığı biliniyor. Yararlı ve uzman kontrolünde dozunda kullanıldığı zaman bu ilaçlar vücuda belirli bir oranda fayda sağlıyor. Ancak günümüzde kendisini yorgun ve bitkin hisseden herkes bilinçsiz bir şekilde bu ilaçlara sarılmaya başladı.

Bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı takdirde zihinsel becerileri artırdığına yönelik bir veri kesinlikle bulunmuyor. Ancak bu süreçte kişiler yanlış ve kulaktan dolma bilgilerle birlikte zihinsel aktivitelerini kazanmak ve işe odaklanmak için bu tür takviyelere başvuruyorlar. Bu tür ilaçların çeşitli yan etkilerinin bulunduğunun da bilinmesi gerekiyor. Sürekli uyarıcı ilaçlar aşan kişilerin aslında iş hayatında pek verimli olmaları düşünülmüyor. Ayrıca bu tür ilaçların bir süre bağımlılık yaptığını düşünürsek son derece sağlıksız bir durum ortaya çıkabilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı