Çalışırken Başınız Dönüyorsa Bu Psikolojik Olabilir!

Baş dönmesi günümüzde yaşanan sağlık sorunları arasında yer alıyor. Bu anlamda kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz anlamda etkilemektedir. Bunun pek çok nedeni olabilir. tıbbi hastalıkların bir yan etkisi ya da belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Aynı zamanda baş ağrısı sadece fiziksel hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkmamaktadır. Pek çok psikolojik hastalığın belirtisi ya da sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Genellikle psikolojik bir hastalığın ardından ortaya çıkabileceğine ihtimal verilmiyor. Ancak uzmanlar bu konuda pek çok kişiyi uyarıyor. Genellikle baş dönmesinin psikolojik bir sorun olduğundan habersiz olan kişilerin gittikleri doktorlarda yapılan testlerde herhangi bir sorun çıkmaması durumu daha korkutucu bir hale getirebiliyor. Bu durumda psikolojik anlamda vücudun vermiş olduğu tepkilerin ciddiye alınmasının son derece önemli olduğu ifade ediliyor. Baş dönmesi genellikle pek çok tıbbi hastalığın neden olduğu bir bulgu olarak ifade edilmektedir. Bu durumda baş dönmelerinin araştırılması gerekmektedir. Ancak bazı psikolojik hastalıklarda vücuda fiziksel anlamda tepkiler vermektedir.

Psikolojik Baş Dönmesi Nedir?

Yapılan araştırmalarda baş dönmesi yaşayan kişilerin bir kısmında genellikle fiziksel bir neden rast gelinmesi mümkün değildir. Bu durumda doktorların aklına psikojenik baş dönmesi tanısını gündeme getirmektedir. Bu hastaların aslında psikolojik anlamda birtakım sorunlarının olduğu düşünülebilir.

Psikolojik sorunlar denildiği zaman bu anlamda akla ilk olarak büyük belirtilerin ve hastalıkların gelmesi de doğru değildir. Bu anlamda moral bozukluğu, uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi belirtiler de baş dönmesinin nedenleri arasında yer alabilir. Bu durum stres faktörü ile yakından ilgili olduğu için son derece önemlidir. Stres faktörünün vücuda vermiş olduğu tepkiler ise kişilerin karakteri ile yakından ilgilidir. Bu anlamda bazı kişilerin sorunlardan kaçtıkları ve strese karşı daha dayanıksız oldukları gözlemlenmektedir.

Çalışanlarda Daha Fazla Görülüyor!

Genellikle çalışan kişilerin daha fazla baş dönmesi şikayeti içerisinde oldukları ifade edilmektedir. Bunun nedeni daha fazla strese maruz kalmaları olarak ifade edilebilir. Dikkat edilmesi gereken asıl nokta ise bu anlamda hastalığın nedenini uzman bir doktor eşliğinde doğru bir şekilde belirleyebilmektedir. Örnek vermek gerekirse depresyon hastası olan kişilerin tansiyon değişiklikleri ve yaşadıkları panik atak krizlerinde vücutlarında meydana gelen değişimler çerçevesinde mide bulantıları yaşadıkları görülmektedir.

Bazen ise fiziksel olarak meydana gelen hastalıklarda depresyon belirtilerinin görülmesi ve kişilerin kaygı bozuklukları yaşamaları halinde yine baş dönmesi gibi sorunlar yaşadıkları ortaya çıkmaktadır.

Hastalığın seyrinin bir süre boyunca takip edilmesi gerekmektedir. Baş dönmesi seyrek zaman dilimlerinde nadir olarak yaşanıyorsa korkulacak pek bir şey olmadığı ifade edilir. Ancak bu süreç içerisinde sık sık yaşanıyorsa ve kişiler baş dönmesi ile birlikte sürekli nefes almakta zorluk yaşıyorlarsa hayatlarında birtakım sorunlar baş göstermeye başlamışsa bu durumda yeniden düşünmek ve bir uzman yardımı almak son derece önemlidir.

Psikiyatrik sorunlar kişilerin fiziksel anlamda vücutlarının tepki vermesine neden olabilir. Bu anlamda çeşitli fobilerde baş dönmesi gibi büyük tepkilere neden olabilir. Özellikle çalışanlarda görülen bu problem yoğun çalışma hayatı, iş hayatında sık sık karşılaşılan strese dayalı sorunlar ve daha pek çok sorun psikolojik hastalıkların ve sorunların tetiklenmesine neden olabilir. Bu durum baş dönmesi probleminin bu kadar sık yaşanıyor olmasını bir kez daha anlaşılır hale getiriyor. Psikolojik bir terapi ya da ilaç tedavisi sorunların ortadan kalkmasına neden olabilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı