Çalışırken Bilmediğiniz Takıntılarınız Ortaya Çıkabilir!

Günümüzde en çok karşımıza çıkan sorunların başında takıntılar geliyor. Pek çok kişinin farklı takıntıları bulunuyor. Bazı takıntılar artık günlük yaşantımız içerisinde normal olarak görünmesine karşın bazı takıntılar ise ilk kez karşılaştığımız için bize çok farklı gelebilir. Takıntı hastalığı tek bir olay ya da durum üzerinden ilerlemez. Kişinin takıntılı olduğu mutlaka başka durumlar da bulunmaktadır. Bazı kişiler vücudunda bulunan bir noktaya takar ve neredeyse gün boyu ve hayatının büyük bir kısmında bu durumu düşünür. Bazı estetik ameliyat bağımlılıkları takıntı ile birlikte ortaya çıkmaktadır.

Bazı kişiler kilolu olmadıkları halde kilolu olduklarını düşündükleri için zayıflamak için adeta yemek yemezler. Hatta tüm hayatları boyunca rejim yaparlar. Sadece bu yüzden bazen hastanelik olabilirler ve sağlıkları tehlike altına girer. Bu durum kişinin hayatını olumsuz yönde etkilediği için günlük yaşantısına devam etmesi neredeyse imkansız hale gelir.

Takıntılar Çalışma Hayatını Olumsuz Etkiler

Özellikle aktif bir iş hayatı olan kişilerin takıntı hastalığına yakalanmaları halinde bu durumdan son derece rahatsız olabilecekleri ifade edilir. Çalışma hayatında takıntıları ile uğraşmak zorunda kaldıkları ve kendilerini bir türlü rahat hissetmedikleri için çalışmaya odaklanmaları ve iş motivasyonunu sağlamaları neredeyse imkansızdır.

Bu durum bir süre sonra sağlamış oldukları verime de yansıyacağı için iş hayatındaki başarının düşmesine neden olduğu için kişilerin rahat bir çalışma performansı sergilemesini engeller. Son yıllarda takıntı hastalığı ile boğuşan kişi sayısının giderek arttığı tespit edilmiştir.

Takıntılar Çeşitlendirilebilir!

Takıntı denildiği zaman akla sadece fizyolojik ya da psikolojik hastalıklar gelmemelidir. Etrafımızda özellikle son yıllarda giderek artan ve tik problemi olan kişiler de görülmektedir. Özellikle çocukluk dönemlerde ortaya çıkan ve üzerine gidilmediği için yetişkinlik dönemlerinde de kalıcı hale gelen bu tikler kişilerin sosyal yaşantılarını olumsuz anlamda etkilemektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara bakıldığı zaman günümüzde her 7 8 çocuktan birisinin tikli olduğu tespit edilmiştir. Bu konuda özellikle ailelere büyük sorumluluklar düşüyor. Çocukluk yaşlarda ortaya çıkan takıntıların üzerine gitmek ve bu konuda özellikle uzman yardımı almak son derece önemli.

tikler genellikle uyku halindeyken ortaya çıkmaz. Uyandıktan sonra kişinin vücudunu kontrol edememesi ile birlikte ortaya çıkmaya başlar. Bununla birlikte özellikle kişinin derin bir stres yaşaması durumunda daha fazla bir şekilde ortaya çıktığı görülmektedir.

Günlük hayatta en çok karşılaşılan takıntılar arasında çirkinlik takıntısı gelmektedir. Genellikle kadınlarda görülen bu takıntı bir süre sonra normal yaşantılarına devam etmelerini engelleyeceği için son derece tehlikeli olabilir. Genellikle kendilerini sürekli çirkin hissettikleri için kalabalık ortamlara girmek istemezler. Sosyal ortamlarda kendilerine olan güvenlerini kaybetmiş haldedirler. Bununla birlikte güzel olduklarına ikna olmazlar. Çalışma hayatında kadınların bu takıntıya yakalanmış olmaları pek çok açıdan olumsuz bir etki bırakacaktır.

Hastalık hastalığı denilen takıntı da bir anlamda hasta olma korkusu olarak ifade edilebilir. Bu kişiler sürekli olarak hasta olduklarını düşünürler. Kendilerini bir türlü iyi hissetmezler. Bu yüzden en ufak bir şikayette ciddi bir hastalığa yakalandıkları korkusu ile hareket ederler. Hayatlarının büyük bir kısmını doktor doktor gezerek ve ilaç içerek geçirirler. Uzman doktorların koydukları teşhislere dahi inanmakta güçlük çekerler. Bu tür takıntısı olan kişilerin çalışmaları da çok zordur. Sürekli olarak hastalanacaklarını düşündükleri için işe konsantre olamazlar. Ayrıca hasta oldukları zamanda çalışmaları neredeyse imkansızdır. Bu anlamda ciddi problemler yaşayabilirler.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı