a

Çalışırken Daha Dikkatli Olmak İçin 4 Besin Önerisi

Çalışırken Daha Dikkatli Olmak İçin 4 Besin Önerisi
0

BEĞENDİM

Yoğun çalışma hayatında kişileri en çok zorlayan durumların başında dikkat ekikliği geliyor. Dikkat eksikliğinin nörolojik açıdan ciddi bir sorunu yoksa genel anlamıyla beslenme ile alakalı olduğu söyleniyor. Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalar sağlıklı ve dengeli beslenmenin günlük hayatı olumsuz anlamda etkileyen dikkat eksikliğini önleyeceğini söylüyorlar. Bu konuda bazı özel beslenme programları hazırlanıyor.

Şehir hayatının büyük karmaşası içerisinde özellikle dikkat dağınıklığı ciddi bir sorun haline geldi. Aslında alışılmış bir problem olmakla birlikte özellikle çalışma hayatını derinden etkiliyor. Şehir hayatında meydana gelen stres, baskı, zorlu yaşam koşulları ve hastalık korkuları beyinde zihinsel bir uyarılmaya sebep oluyor. Bu uyarılma kendisini unutkanlık olarak gösteriyor. Son yıllarda bir salgın haline gelen dikkat eksikliği ve unutkanlık sorunu için pek çok kişi çareler aramaya başladılar.

Yaşanan gelecek kaygısı, zamanı doğru kullanma stresi, stresli bir yaşam ve çeşitli durumlara karşı hissedilen dikkat eksikliği özellikle iş hayatında pek çok aksaklığa sebep olabiliyor. Hem işleri hem de kişileri olumsuz etkilediği için çözülmesi gereken bir problem olarak olarak gündeme taşınıyor. Dikkat eksikliğini engellemek, hafızayı güçlendirmek ve daha rahat bir yaşam sürmek için bazı besinleri hayatınızdan çıkararak bazı besinleri hayatınızın merkezine alabilirsiniz. Doğru beslenme ile daha dikkatli bir yaşam sürebilirsiniz. Peki hangi besinler zihne iyi geliyor?

Yer Fıstığı Hafızanızı Dinç Tutacak

düzenli ve sağlıklı beslenme beynin gelişimine katkı sağlıyor. Beynin gelişimi kişinin hayatı boyunca devam ettiği için sürekli olarak beslenmesi gerekebilir. Günlük yaşantımızda her gün sadece bir avuç yer fıstığı tüketmek genellikle hafıza gelişimi için uzmanlar tarafından öneriliyor.

Yer fıstığı içerisinde bulunan kolin bakımından zengin bir besindir. Kolin tüketimi beyin içerisinde bulunan iletişim servislerinin desteklenmesini sağlıyor. Bu sayede daha doğru bir iletişim için yer fıstığı tüketimini abartmadan hayatınızın içerisine alabilirsiniz. Yer fıstığı içerisinde omega yağ asitleri ve iyi yağlar bulunuyor. Bu durumda düzenli yer fıstığı tüketmek günlük hayatta meydana gelen unutkanlığa çare olabilir.

Ananasla Hafızanızı Güçlendirin

Ananas içerisinde bulunan antioksidan, C vitamini ve pek çok açıdan zengin mineraller vücudun su dengesini ayakta tutuyor. Bu anlamda hafızanın canlı tutulması için vücudun su oranının yüksek olması gerekiyor. Yapılan araştırmalar vücutta meydana gelen susuzluğa karşı beyin fonksiyonlarının yavaşladığını ortaya koymuştur.

Günlük olarak iki dilim ananas tüketilmesi zengin lif kaynağı ile birlikte beyni olumlu etkiliyor. Güçlü bir hafızaya sahip olmak isteyenler için son derece önemli bir besin kaynağı. Özellikle çalışma hayatında toplantıdan toplantıya koşacak olanlar ve uzun sunumlar yapacak olanlar için güne ananasla başlamaları ve bir süre sonra bu besini hayatının merkezine koymaları gerekiyor.

Günde 1 Yumurta Hücre Gelişimini Destekliyor

Protein açısından anne sütü ile eş değer görülen yumurtayı günlük hayatımızda her sabah tüketmemiz gerektiği öneriliyor. Yüksek protein oranı ile birlikte hafızanın güçlendirilmesi açısından son derece önemlidir. Özellikle beyin hücrelerinin gelişimine katkı sağlıyor. İçerisinde bulunan kolin ile birlikte yeni beyin hücrelerinin oluşumunu destekliyor. Zihinsel ve nörolojik anlamda ortaya çıkan bozuklukların uzun vadede engellenmesini sağladığı için çocuk yaşlardan itibaren her sabah kahvaltısında bir yumurta tüketmek alışkanlık haline getirilebilir.

Balık ve Ceviz Beyin Dostu

Balık ve ceviz özellikle omega 3 ve omega 6 bakımından zengin iki besin olarak biliniyor. Özellikle bebeklerde beyin gelişimi için anne adaylarının hamilelik dönemlerinde de sık sık balık tüketmelerinin ne kadar önemli olduğu biliniyor. Hamileyken sıklıkla balık yiyen anne adaylarının dünyaya getirdiği bebeklerde dikkat eksikliğinin daha az olduğu ve pek çok kavrama ve odaklanma fonksiyonlarının son derece geliştiği ortaya çıktı. Günlük hayatında çalışma sırasında odaklanma problemi yaşayan ve unutkanlık sorunu olanlar bu besinleri hayatının merkezine sokabilirler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.