Çalışırken Fazla Dondurma Tüketmek Zararlı Olabilir!

Yaz aylarında havaların ısınması ile birlikte dondurma sık tüketilen tatlılar arasında yer almaya başladı. Hem lezzetli hem de serinletici olması pek çok kişinin aklını çeliyor. Genellikle dondurmanın pek çok tatlıya göre çok daha masum olduğu düşünülür. Bu sebeple günde birden fazla tüketimin görülmesi mümkündür. Dondurmanın sağlıklı ve bilinçli bir şekilde tüketilmesi halinde vücuda bir zararı bulunmuyor. Ancak bu durumu abartan kişiler arasında çeşitli zararlı durumlar ortaya çıkabiliyor. Her gün tüketmek pek çok besinde olduğu gibi zararlı olmakla birlikte haftada iki ya da en fazla üç kez tüketilmesi öneriliyor. Bazı dondurmaların ise daha şekersiz ve sağlıklı bir şekilde hazırlanması vücut için çok daha besleyici.

Bilimsel olarak gerçekleştirilen araştırmalar sonrasında tüketici alışkanlıklarının yaşanılan bölgelere ve hatta cinsiyete göre değişiklik gösterdiği biliniyor. Bununla birlikte dondurmanın yapım aşaması da alışkanlıkların değerlendirilmesi açısından son derece önemli. Bu süreç içerisinde genellikle yağsız süt şekersiz meyveler ve daha sağlıklı bir içeriğin tercih edilmesi durumun çok daha masum ve katlanılabilir olmasına neden oluyor.

Dondurmanın Besin Değeri Yüksek

Dondurma özellikle yaz aylarında sıcaklarla mücadele edip bir yandan çalışmak için çaba gösterenlerin en çok tercih ettikleri besinler arasında yer alıyor. Pek çok çalışanın çalışırken de serinlemek ve kendilerini ödüllendirmek için tercih ettikleri dondurmanın aslında yapılan değerlendirmeler sonrasında besin değerinin son derece yüksek olduğu görülmektedir. Ancak diğer tatlılara göre bir karşılaştırma yapıldığı zaman besleyici değerlerinin de yüksek olduğu görülür.

Yapılan detaylı incelemeler sonrasında dondurmanın içeriğinde protein bakımından zengin besinler olduğu gibi yüksek oranda karbonhidrat ta bulunmaktadır. Kalsiyum, fosfor ve A, B, C, D, E gibi vitaminler bakımından da son derece zengindir. Ancak diğer tatlılar ile karşılaştırma yapıldığı zaman kalori değeri bakımından son derece düşük olduğu görülmektedir.

Abartmadan Tüketmeye Özen Gösterin!

Sağlıklı beslenme demek aynı zamanda dengeli ve yeterli beslenme olarak ifade ediliyor. Kişilerin vücutlarına ihtiyaçlarından fazla besin almaları kilo alımını ve sağlıksız durumları beraberinde getirmektedir. Genellikle dondurmanın lezzetli ve besleyici bir ürün olması kişileri cezbettiği için bu anlamda fazla tüketmeye sevk etmektedir. Ancak uzmanlar haftada en fazla 3 kez tüketilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Hatta diyet yapan kişiler tarafından da gönül rahatlığı ile tüketilebileceği ifade ediliyor. Dondurma tüketimi sırasında asıl önemli nokta porsiyonların kontrol altına alınmasıdır. Bu anlamda günlük diyete sokabilmek için porsiyonların doğru ve diyete uygun bir şekilde ayarlanması gerekmektedir.

Çok masum görülen sade dondurmanın bir top tüketilmesi demek 95 ile 110 kalori arasında alınması anlamına gelmektedir. Genellikle bir topun dışına çıkarak büyük porsiyonlar tüketildiği için farkında olmadan kilo alımına ve sağlıksız beslenmeye doğru bir yol izleniyor. Çalışanlar serinlemek istediklerinde bu haklarını haftada 2 3 defa dondurmadan yana kullanabilirler. Ancak bu süreçte porsiyon kontrolünü sağlamak çok önemli. Dondurma seçiminde de dikkatli davranmak gerekiyor. İçeriğini bildiğiniz temiz içerikli ve sağlıklı dondurmaları tercih etmek vücudun mineral ve vitamin eksikliğinin karşılanması açısından son derece önemli. Bu sayede hem beslenirken hem de tatlı ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ancak içerisinde yüksek şeker ve katkı maddesi olan dondurmalar sağlığa zarar verdiği gibi boşuna kalori alımını desteklediği için son derece zararlı olabiliyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı