Çalışırken İçilen Detoks Suları Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Yaygın olarak bilinen detoksun faydaları hakkında şimdiye kadar pek çok bilgi yayılmış durumda. ancak en doğru bilgiye nasıl ulaşılacağı ise bilinmiyor. Meyve ve sebzelerin suyu kullanılarak hazırlanan içeceklerin vücudu zararlı toksinlerden arındırması, vücutta bulunan ödem ve şişlik gibi sorunların tamamen ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Ancak bu süreç içerisinde cildin güzelleşeceği, daha hızlı kilo verileceği ve vücudun sıkılaşacağına dair çeşitli bilgiler de hızla gündeme gelmeye devam ediyor.

Detoks farklı şekillerde kullanılabiliyor. Ancak tıbbi anlamda da bir detoksun uygulandığı ifade ediliyor. Bu süreç içerisinde alkol ve uyuşturucu sorunu olan kişilerin vücutlarından bağımlılık yapan bu zararlı maddelerin tamamen arındırılması için gerçekleştirilen detoks türü doktorlar tarafından tıbbi cihazlarla profesyonel bir şekilde gerçekleştiriliyor. Vücutta zararlı olan maddelerin tamamen arındırılması amaçlanıyor. Ancak bunun dışında modern yaşamın bize getirmiş olduğu bazı çalışmalar sonucunda evlerde yapılan ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için tasarlanan detoks türleri de bulunuyor.

Modern yaşam içerisinde bakıldığında tükettiğimiz besinler ve bununla birlikte ortaya çıkan çeşitli zararlı alışkanlıklar vücudumuzun doğal dengesini bozmakla birlikte kimyasal sürecinin artırılmasına zemin hazırlıyor. Bu durumda daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak için bazı sağlıklı alışkanlıkların tüm hayatta yer edinmesi için çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Detoks Suları Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Özellikle çalışan kesim için modern zamanlar içerisinde detoks vazgeçilmez olarak ifade ediliyor. kısıtlı zamanlarda yoğun bir tempo içerisinde çalışan bu kişiler bir süre sonra daha hızlı olması sebebiyle hazır gıdalar yöneliyorlar. Bu durum ise yine bir süre sonra alışkanlığa neden oluyor. Vücut zaman içerisinde zarar görmeye başlıyor. Ardından çalışma hayatında vücudu aynı anda zarar vermeden temizlemeyi amaçlayan bu kişiler son yıllarda giderek popüler hale gelen detoks sularına yönelmeye başlıyorlar.

Tercih edilen detoks yönteminde özellikle çeşitlerin fazla olduğunu söylemek mümkündür. Genellikle ilk günler sadece sıvı ağırlıklı beslenmeyi ancak alkol ve kahve gibi zararlı alışkanlıkların bırakılmasını amaçlar. Böylece vücudun zaman içerisinde toksinlerden arındırılması amaçlanır.

Detoksa Dair Yeterli Bilimsel Açıklama Bulunmuyor

Yapılan detaylı incelemelerin ardından evde yapılan detokslar hakkında yeterli veriye ulaşılamadığı ifade edildi. Bu konuda bir literatür taraması yapıldığı zaman genellikle uyuşturucu programları için kullanılan tıbbi detokslar hakkında daha kaynak ve bilgi olduğunu söylemek mümkün.

Bilimsel açıdan kesin bilgiler bulunmadığı için uzmanlar bu konuda kesin konuşmaktan kaçınıyorlar. Vücuda kesin bir yararının ya da etkili bir zararının olup olmadığı bu süreç içerisinde tam olarak bilinmiyor. Bu konuda yapılan bazı araştırmalara göre bazı kişilerin yapılan detoks programının ardından kendilerini daha sağlıklı hissettikleri bilinirken bazı kişilerin ise kendilerinde herhangi bir etki görmediklerini paylaşmaları fikir ayrılıklarının yaşanmasına neden oldu.

Bu konuda hala uzun vadede sonuç verecek detaylı bir araştırma bulunmuyor. Bazı kişilerin karaciğer fonksiyonlarında meydana gelen bozulmaların yapılan detoks işlemi sonrasında düzelmeye başladığı ve bu sebepten detoksun kendilerine iyi geldiği söylenmektedir. Ancak günümüzde bir moda akımı haline gelen detoksun doktor kontrolünde bilinçli bir şekilde yapılması aksi takdirde çeşitli sağlık sorunlarını tetikleyebileceği ifade ediliyor. Vücuda uygun olmayan, kişilerin gücünü düşürecek bazı detoks programlarının tercih edilmesi gün içerisinde çalışma performansını da olumsuz anlamda etkileyebilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı