Çalışırken Ihlamur İçmeyi İhmal Etmeyin!

Özellikle kış günlerinde pek çok hastalıktan korunmak ve bağışıklık sistemini yükseltmek için uzmanlar tarafından ıhlamur tüketilmesi öneriliyor. Özellikle soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrılarına hem içerisinde bulunan vitamin ve minerallerle birlikte hem de sıcak yapısı ile iyi gelmesi dikkat çekiyor. Kışın uzmanlar tarafından özellikle çalışanlara çay ve kahve tüketmeleri yerine sıcak ıhlamur tüketmeleri gerektiği ifade ediliyor. Ancak yaz aylarında bu alışkanlık genellikle göz ardı ediliyor.

Ihlamur hoş kokusunun yanı sıra yumuşak içimi ile birlikte kolay içilebilir olması sebebiyle pek çok kişi tarafından da önerilir. Ihlamur genellikle ülkemizde Marmara ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yüksek kesimlerinde yetiştirilmektedir. Çiçek şeklinde açan ıhlamur hoş kokusu ile pek çok kişi tarafından tercih edilen bir kış çayıdır.

Ofiste Ihlamur İçin

Ofis ortamında çalışırken genellikle pek çok kişi tarafından kahve ve çay tüketimi alışkanlık haline getiriliyor. Ancak sıcak içecek içilirken bunun yerine ıhlamurun alışkanlık haline getirilmesi önerilen durumların başında yer alıyor. Ihlamur günde birkaç fincan tüketilebilir olarak ifade ediliyor. Pek çok faydası bulunuyor. Peki düzenli olarak ıhlamur tüketmenin ne gibi faydaları bulunuyor?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Yaz aylarında da ıhlamur tüketmek iyi bir alışkanlık olarak ifade edilebilir. Özellikle bağırsaklarda meydana gelen parazit çeşitli hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Bu durumda düzenli ıhlamur tüketmek bir süre sonra bağırsaklarda oluşan kurtların doğal yollardan düşürülmesini sağlar. Özellikle sindirim anlamında sorun yaşayanlar ve bağırsaklarında ağrı yaşayanlar bu süreç içerisinde düzenli tüketim sağlamaları halinde ağrılardan kısa sürede kurtulabilirler.

Yaz aylarına girdiğimiz şu dönemlerde mevsim değişikliklerinin havada meydana gelen dalgalanmaların kuru öksürüğe neden olduğu ifade ediliyor. Öksürük problemi yaşayan ve bu durumdan şikayet eden kişiler için ıhlamur içmeleri önerilmektedir. Özellikle çeşitli nedenlere bağlı olarak günümüzde sık sık yaşanan damar tıkanıklığı sorununa karşı düzenli ıhlamur tüketimi son derece etkili olmaktadır.

Yoğun bir çalışma temposuna sahip olan kişiler genellikle uyku problemi yaşıyorlar. Bu durumda uyku problemi yaşayanlar ve yorgunluk hissine rağmen bir türlü kaliteli uyku uyuyamayan kişilerin bir süre sonra düzenli ıhlamur tüketimi ile birlikte çok daha rahat bir şekilde uykuya daldıkları ortaya çıkmıştır.

Ihlamurun idrar söktürücü bir de özelliği bulunmaktadır. Göğüste meydana gelen hırıltılı ve balgamlı hastalıkların kısa süre içerisinde yumuşatılmasına neden olmaktadır. Ihlamurun içeriği inceleme altına alındığı zaman içinde uçucu birtakım yağlar, tanen, şeker, C ve P vitamini de bulunmaktadır. Özellikle mide şikayeti olan kişilerin ıhlamuru kaynattıktan sonra içmeleri halinde mide sorunlarına iyi geleceği ifade ediliyor. Özellikle mide bulantısı yaşayan kişilerin bu süreci daha aktif bir şekilde yaşadıkları dönemlerde mutlaka ıhlamur içmeleri öneriliyor.

Özellikle yoğun çalışma ortamı içerisinde pek çok kişi çeşitli hastalıklarla boğuştuğu için ciddi sorunlar yaşayabiliyorlar. Sadece metabolizma hastalıklarına değil aynı zamanda fiziksel sorunlar için de ıhlamurun aktif olarak kullanılabileceği ifade ediliyor. Gözlerde çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen ve özellikle yaz ve bahar aylarında meydana gelen göz alerjilerinde ıhlamurun bir pamuğa damlatılmasının ardından göze girmeyecek şekilde göz kapaklarına masaj yapılması halinde iltihap sorununun ortadan kaldırılacağı ifade ediliyor. Saçları da parlatıp kepek ve yağlanma sorununu ortadan kaldırdığı için sık sık tüketilmektedir. Bu anlamda ıhlamurun çok yönlü faydalarından yararlanabilirsiniz.

Etiketler
Başa dön tuşu