Çalışırken Kahve Molası Yerine Su Molası Verin!

Sıcak havaların gelmesi ve yazın yaklaşması ile birlikte vücudun su ihtiyacı biraz daha arttı. Bu süreç içerisinde uzmanlar su tüketiminin artırılması konusunda bazı uyarılarda bulunuyorlar. Vücudumuzun çok büyük bir kısmının sudan oluştuğunu düşündüğümüz zaman suyun hayatımızdaki yeri son derece önemli. Özellikle havaların ısınmasıyla birlikte vücuttan ter yoluyla atılan su miktarı arttığı için sağlıklı bir vücut için yerine kaybedilen suyun yeniden konulması gerekiyor. Aksi takdirde susuz kalan vücut çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Özellikle çalışan kişiler gün boyu kahve ve çay tüketerek bünyelerini yorabiliyorlar. Çalışan kişilerin en büyük zevki olarak görülen çay ve kahve tüketimi belirli bir miktardan sonra vücuda zarar vermeye başlıyor. Vücudun fazla kafein depolaması akşam saatlerinde uyku kalitesini azaltıyor. Uykusuz kalan kişilerin çalışma hayatı içerisindeki verimlerinin gözle görülür biçimde düştüğü tespit edilmiştir. Bununla birlikte su ihtiyaçlarını bu içeceklerden karşıladıkları için su içmeyi ihmal eden kişiler kendilerini hasta ve yorgun hissedebiliyorlar. Uzmanlar çalışırken kahve molası vermek yerine su molası vermenin hem vücut hem de zihin için çok faydalı olduğunu ifade ediyorlar.

Su Vücudun En Büyük İhtiyacı!

Su insan hayatında nefes almaktan sonra gelen en büyük ihtiyaç olarak belirlenmiştir. Yapılan araştırmalara göre kişilerin yemek yemeden haftalarca hayatta kalabildikleri ancak su içmeden hayatlarını sadece birkaç gün daha fazla devam ettirebildikleri ortaya çıkmıştır. İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 70’lik bir kısmının sudan oluştuğunu düşündüğümüz zaman ise ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamak mümkündür. Susuz kalan vücut bir süre sonra görevlerini yerine getirememeye başlar. Bu durum çeşitli olumsuz durumları beraberinde getirir. Kronik hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Toksinler vücuttan atılamadığı gibi cilt sağlığı olumsuz anlamda etkilenmeye başlar. Bu sebeple iş yerinde kahve molalarını su içerek değerlendirebilirsiniz.

Su Alışkanlığı Küçük Yudumlarla Kazanılabilir

Su alışkanlığı olmayan kişiler sadece vücutları sinyal vermeye başladığı zaman su içiyorlar. Ancak bu durum son derece yanlış. Vücutta tüketilecek su kalmadığı zaman farkında olmadan vücut iflas bayrağını çekmeye başlar. Su tüketimi için kişinin su alışkanlığı edinmesi gerekir. Başlangıç aşamasında kişinin su alışkanlıkları göz önünde bulundurularak bir tüketim gerçekleştirilebilir.

Pek çok kişi nasıl su içme alışkanlığı kazanacağını bilemiyor. Bu durumda ofiste çalışanlar masalarına koyacakları su şişeleri ile sürekli su içmeleri gerektiğini hatırlayabilirler. Ancak uzmanlar suyun birden kafaya dikilerek bir anda içilmesini doğru bulmuyorlar. Bu süreç içerisinde kendinize bir hedef belirleyebilirsiniz. Öğlene kadar 1 litre ve öğleden sonra da 1 litre olmak koşuluyla su tüketiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yanınıza aldığınız suyu belirli aralıklarla yudum yudum tüketmek son derece etkili bir yöntem olacaktır.

Sıcak İçecekler Suyun Yerini Tutmaz

Pek çok kişi içilen soğuk ve sıcak diğer içeceklerin sıvı tüketimini fazlasıyla karşıladığını düşünürler. Ancak bu durum son derece yanlıştır. Yazın sıcak sebebiyle terleyen vücutta ciddi bir sıvı kaybı içerisine girer.

Çalışırken arka arkaya tüketilen kahveler ve çaylar bir süre sonra sıvı ihtiyacının karşılandığı hissini verir. Çünkü kısa süreli de olsa kişilerin susama ihtiyacını karşılamıştır. Ancak su dışında hiç bir sıvının idrar söktürücü özelliği bulunmamaktadır. Özellikle kapalı alanlarda çalışan ve susuz kalan kişilerde bir süre sonra baş ağrısı, yorgunluk ve olumsuz bir ruh hali hissi meydana gelmektedir. Bu durum bir süre sonra şiddetli ağrılara ve halsizlik hissine döndüğü için kişilerin çalışma performanslarını da olumlu anlamda etkileyecektir.

Kapalı