Çalışırken Kontakt Lens Kullananlara Uyarı!

Göz bozukluğu pek çok kişiyi etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Görme duyusunun körelmesi ve bozulması çeşitli sorunların oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu anlamda göz bozukluklarına karşı görmeyi netleştiren gözlük ya da kontakt lens tedavisi uygulanmaktadır. Günümüzde pek çok kişi lens kullanarak hem görme kalitesini yükseltmekte hem de bununla birlikte görsel açıdan kendilerini de tatmin etmektedirler. Ancak uzmanlar kullanılan lenslerin sanıldığı kadar masum olmadığını ve çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabileceği ifade ediyorlar.

Gözle elin yakın anlamda lens kullanırken temas etmesi çeşitli enfeksiyonların oluşuma zemin hazırlıyor. Bilim adamları tarafından yapılan bir değerlendirmenin ardından son zamanlarda nadir görülen ancak oluştuğu zaman görme fonksiyonlarının tamamen kaybolmasına neden olan bir enfeksiyonun varlığından söz etmeye başladılar. Özellikle kontakt lens kullananlar için hijyenin son derece önemli bir faktör olduğu ifade edildi. Ancak bu enfeksiyon sorununun önlenebilir bir sorun olduğunun altı bir kez daha çizildi

Lens Kullanan Çalışanlara Uyarılar

Özellikle çalışma hayatında hem görsel açıdan hem de kullanım rahatlığı açısından pek çok kişi lens kullanımını tercih ediyorlar. Ancak bu durum çeşitli riskleri de beraberinde getiriyor. Özellikle lens kullanıp bilgisayar başında aktif bir çalışma hayatı olan kişiler uzun süre bilgisayar ışığında ekrana baktıkları için yanma, batma ve kuruluk gibi şikayetlerle gündeme geliyorlar. Bunun üzerine hijyen kurallarına dikkat edilmemesi göz sağlığını da derinden etkilediği için ciddi bir problem olarak ifade ediliyor.

Elleri yıkamadan lensleri takıp çıkarmaya çalışmak mikropların el aracılığı ile göze sıçramasına neden olmaktadır. Çoğu kişi lenslerle duş almanın ya da deniz ve havuza girmenin tehlikeli olmadığını düşünürler. Ancak bu gibi durumlar hijyen bakımından kişileri en çok etkileyen bölümler olarak ifade edilmektedir. Özellikle sulardaki mikroplar böyle ortamlarda gözle çok daha etkili bir şekilde iletişime geçtiği için kişileri olumsuz anlamda etkilemektedir. Özellikle son yıllarda enfeksiyon şikayeti ile doktora başvuranların sayısının giderek artması durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Lens Kullananlar Riskleri Göz Önünde Bulundurmalılar!

Kontakt lens kullanan ya da kullanmak isteyen pek çok kişi aslında başlarına gelebilecek risklerin farkında olmadıklarını ifade ediyorlar. Ancak bu süreç içerisinde kullanıcıların risklerin farkına varmaları için çeşitli şekillerde uyarıldıkları ifade ediliyor. Özellikle en büyük mikrop riskinin musluk sularında olduğu ifade ediliyor. Ayrıca etkili ve mikrop kırıcı bir solisyonun kullanılması lensin tekrar tekrar kullanılması açısından son derece önemli. Ellerini yıkamadan ve dezenfekte etmeden lens takmanın doğru olmadığı ifade edilirken özellikle hijyenik olmayan ortamlardan uzak durmak gerekiyor.

Enfeksiyona yakalanan kişi sayısının her geçen gün biraz daha artması hijyen kurallarının giderek kötü bir hal aldığını ortaya koyuyor. İlerleyen dönemlerde de bu tehlikenin giderek artması bekleniyor. Doktorların her hastasına lens kullanımı konusunda özellikle uyarılar yapmaları önerilirken bununla birlikte lenslerin tıbbi bir araç olduğunun ve genellikle amacının dışında kullanılmasının pek doğru olmadığının aşılanması gerekiyor. Bazen sadece kozmetik açıdan kullanılan lensler kullanım sırasında gözlerin yıpranmasına ve zarar görmesine neden olabiliyor. Bu konuda satışlarında doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Lens kullanımının doğru bir şekilde gerçekleştirilmemesi bir süre sonra körlüğe kadar gidebilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı