Çalışırken Yaşanan Baş Ağrılarını Geçirmenin Yolları!

Günlük yaşam içerisinde meydana gelen koşuşturma ve çalışma hayatının getirmiş olduğu stres durumu ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Kişilerin stresle birlikte kendilerini gereğinden fazla yormaları ve vücutlarına hem psikolojik hem de fiziksel anlamda fazla yük bindirmeleri çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden oluyor.

Çalışma hayatı içerisinde en sık şikayet edilen durumların başında baş ağrıları geliyor. Baş ağrıları genel olarak pek çok kişi tarafından yaşanan sağlık problemleridir. Genellikle toplumumuzda baş ağrılarının günlük yaşam içerisinde gerçekleşebilecek basit sorunlar olduğu düşünülür. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak baş ağrıları gerçekleşebilir. Psikolojik sebepler olabileceği gibi nörolojik ciddi sağlık sorunlarının belirtileri arasında da yer alabilir. Bazen sadece günlük yaşantı içerisinde yorgunluk, düzensiz ve sağlıksız beslenme ya da susuz kalmaya bağlı olarak gerçekleşen ve vücudun verdiği sinyal olarak algılanan durumların başında da gelebilir. Özellikle çalışanlar iş yerinde ya da akşam eve geldikleri zaman günün yorgunluğuna bağlı olarak baş ağrıları yaşayabilirler. Basit nedenlere dayalı olan ağrılarla başa çıkmak için basit önlemler almak yeterli olacaktır. Peki nedir bu önlemler?

Ilık Duş Vücudunuzu Rahatlatabilir!

Akşam işten eve geldiğiniz zaman tüm günün yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atmak, psikolojik olarak rahatlamak için ılık bir duş almak son derece etkili olabilir. Ancak bu konuda uzmanlar bazı uyarılarda bulunuyorlar. Ilık duş olması son derece önemli. Çok sıcak suyla alınan duş bir anlamda vücudun çok fazla rahatlamasına neden olacağı için ağrıların şiddeti daha fazla hissedilebilir. Soğuk suyla alınan duş ise çeşitli nedenlere bağlı olarak ağrının şiddetini artırabilir. Ancak yapılan çeşitli araştırmalara göre ılık duşun kasları gevşetmek ve vücudu rahatlatmak gibi çeşitli özellikleri bulunuyor.

Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Günlük yaşantısı içerisinde iş hayatıyla birlikte sürekli koşturan, hem bedenini hem de kafasını yoran kişilerde baş ağrısının daha fazla ve daha şiddetli bir şekilde yaşandığı görülmüştür. Bunun üzerine aşırı yorgunluğun gerilim tipi ismi verilen ciddi baş ağrılarına sebep olduğu görülmüştür. Bu sebeple uzmanlar tarafından iş hayatını işte bıraktıktan sonra yorgun olan kişilerin kendilerini daha fazla yormamaları ve bu sebepten dolayı mutlaka dinlenmeleri gerektiği ifade ediliyor. kişi dinlenme pozisyonu aldıktan sonra beyin vücudun vermiş olduğu sinyalleri almaya başlıyor. Kan dolaşımı rahatlayarak bir düzene giriyor. Beyne giden oksijen miktarı damarların rahatlaması ile birlikte birden artıyor. Bunun üzerine ağrılar oksijen girişinin artması ile birlikte hafiflemeye başlıyor.

Bol Su Tüketmek Ağrıları Engelliyor

Vücudumuzun yüzde 70’lik bir kısmının sudan oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Günlük yaşantımızda da su içmek son derece önemli. Bir süre sonra kan akışının rahatlamasını ve vücut içerisinde salgılanan hormonların etkilerinin daha net bir şekilde görülmesini sağlıyor. Vücut susuz kaldığı zaman bir süre sonra depoda bulunan suyu tüketmeye başlıyor Ancak o da bittiği zaman bir anlamda kişinin vücudu çeşitli sinyaller vermeye başlıyor. Bu beyne giden oksijen ve kan dolaşımını da olumsuz anlamda etkilediği için baş ağrıları ile birlikte kendisini göstermeye başlıyor. Uzmanlar her gün en az 2 litre suyun tüketilmesi gerektiğini öneriyorlar. Pek çok doktor baş ağrısı ile başvuran hastalarına günlük yaşantılarında yeteri miktarda su içip içmediklerini soruyorlar.

Kişinin aynı zamanda stresten uzak bir yaşam sürmesi de baş ağrılarının sonlanması açısından son derece önemli. Stresli kişilerin psikolojik anlamda kendilerine yük ettikleri sorunlar vücutta baş ağrıları ile birlikte gündeme geliyor.

Kapalı