a

Çalışma Masanızda Şeker Bulundurmamanız İçin 5 Neden!

Çalışma Masanızda Şeker Bulundurmamanız İçin 5 Neden!
0

BEĞENDİM

Son zamanlarda karşımıza sürekli olarak şekerin zehir ile eş değer olduğuna yönelik haberler çıkıyor. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda şekerin vücuda ciddi zararlar verdiğini ortaya koydular. Ancak neredeyse hayatımızın merkezi haline gelen şekeri hayatımızdan çıkarmamız konusunda çeşitli uyarılar yapılıyor. Bağımlılık yaratan şeker tüketimi konusunda uyuşturucu ile eş değer olduğu doğrultusunda çeşitli karşılaştırmalar bulunuyor. İngiltere Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu bir çalışmada şeker tüketimini en az seviyeye indirmek için son günlerde ‘şeker vergisi’ adı altında bir çalışma yaptı.

10 yıl sonra böyle giderse şekerin uyuşturucu ile aynı kategoriye konulacağı ve zararları konusunda vatandaşları bilinçlendirmek için ciddi çalışmaların yapılacağı düşünülüyor. Çoğu zaman vücudun şekere ihtiyacı olduğu düşünülüyor. Ancak yapılan bilimsel araştırmalara göre hiç şeker tüketmesek de vücudumuzun buna ihtiyaç duymayacağı ortaya çıktı.

Şeker tüketmenin bahanesi çoğu zaman vücudun ihtiyacı olduğu yönünde gelişiyor. Ancak yapılan uzman açıklamalarına göre hayatımız boyunca hiç şeker tüketmesek bile vücudumuz şekere ihtiyaç duymuyor. Özellikle masa başı çalışanların şeker tüketimini daha sık olmasının sebebi hareketsiz yaşam ve stres olarak belirlendi. Yapılan gözlemlerde masa başı çalışanların masalarında günlük olarak vücuda zararlı şekerlerden oluşan pek çok besin bulunuyor. Peki neden masamızda şekere yer vermemeliyiz?

Kan Şekerinizi Düşürüyor

Şeker tüketimi sadece birkaç saat vücuda iyi gelse bile sonrasında kan şekerini hızlı bir şekilde düşürdüğü için açlık ve açlığa bağlı olarak sorunlara sebep oluyor. Bağımlılık haline gelen ve günlük olarak şeker krizlerine sebep olan bu ihtiyaç aynı zamanda kan şekerinde ani değişimlerin oluşmasına neden oluyor.

Kan şekerinin düşmesi vücutta ani değişikliklere sebep oluyor. Bunlar arasında baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, zihinsel bazı durgunluklar olabilir. Bu sayede günlük hayatınızda çalışmalarınıza yeteri kadar odaklanamayabilirsiniz.

Cilt Sorunları Oluşabilir

Şeker direkt olarak cilt sorunlarına sebep oluyor. Vücuda alınan kötü şeker lan şekerini ve insülin direncini direkt olarak engellediği için ciltte birtakım tepkimelere neden oluyor. Bu tepkimeler sonrasında ciltte akne gelişimi hızlanıyor. Zararlı şekeri bıraktığınız zaman vücudunuzda cilt değişiminin hızla gerçekleştiğini görebilirsiniz.

Zararlı Şeker Kanser Hücrelerini Besliyor

Şekerin en tehlikeli taraflarından birisi kanser hücrelerini beslemesi olarak ifade ediliyor. Şekerli besinler obeziteye yol açtığı gibi kanser oluşumunu destekliyor. Bilim insanları tarafından 430 bin insan üzerinde normalin üzerinde gerçekleştirilen şeker tüketimi konusunda bir araştırma yapıldı.

Normalden fazla gerçekleştirilen şeker tüketimi yemek borusu, ince bağırsak ve plevral kanserini tetiklediği öğrenildi. Özellikle günlerde ve özel günlerde kadınların tükettikleri şekerli besinler rahim içi kanserinin oluşmasını tetikliyor.

Şeker Enerjiyi Yükseltmek Yerine Tüketiyor

Şeker tüketiminin enerjiyi yükselttiği konusunda bazı görüşler bulunuyor. Anlık bir yükseltme olduğu için bu mümkün ancak bu durum en fazla birkaç saat sürüyor. Ortaya çıkan bu enerji birkaç saatin sonunda hızlı bir şekilde kayboluyor.

Geçici enerji dalgalanmaları vücudu daha fazla yorduğu için kötü şekerleri tercih etmek yerine lif bakımından zengin olan karbonhidratlı besinlerin tercih edilmesi daha mantıklı bir seçenek olabilir. Bu süreç içerisinde çalışma hayatında daha dinç hissetmek ve enerjinizi korumak için kötü şekerden uzak durun.

Şeker Tüketirken Depresyona Girebilirsiniz

Çoğu zaman kendimizi kötü hissettiğimiz anda yüksek şekerli besinlere yöneliriz. Bu besinlerin moralimizi düzelteceğini ve bizlere kendimizi iyi hissettireceğini düşünürüz. Ancak tam aksine bir durum söz konusu. Zararlı şekerler beslenme rutini haline getirildiği zaman depresyondan çıkarmak yerine vücudun salgıladığı hormonlarla birlikte depresyona girme olasılığını artırıyor. Aslında kendimize iyilik yaptığımızı düşünürken büyük bir kötülük yapmış olabiliriz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.