a

Çalışma Masanızdan Suyu Eksik Etmemek İçin 5 Neden!

Çalışma Masanızdan Suyu Eksik Etmemek İçin 5 Neden!
0

BEĞENDİM

Ofis ortamında masa başı çalışanlar için hareketsiz yaşam ve üzerine eklenen dengesiz beslenme pek çok sorunun ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Vücudumuz için son derece önemli olan su tüketimi özellikle masa başı çalışanlar için bir kez daha gündeme taşındı. Stresli ve hareketsiz yaşam içerisinde su içmeyi unutanlar için masalarında bir şişe içerisinde her zaman görebilecekleri bir mesafede su bulundurmalarının ne kadar önemli olduğu dile getirildi.

Uzmanlar tarafından günde en az iki litre su içmenin ne kadar önemli olduğu ve su içmenin vücut üzerindeki etkileri her defasında dile getiriliyor. Hem vücuttaki toksik maddelerin uzaklaştırılması, cildin nem kazanması hem de iç organların temizlenmesi açısından su içmek son derece önemli.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak isteyenler içinde su içmenin faydaları dile getiriliyor. Özellikle öğünlerden önce içilen suyun tokluk hissini artıracağı bilindiği için kişilerin daha az yemek yedikleri ve böylece kilo verimine destek verdikleri görülüyor. Vücudumuzun büyük bir kısmının sudan oluştuğunu düşürürsek vücudumuzda azalan su miktarının vücutta çeşitli aksaklıklara yol açabileceğini düşünmemiz gerekir. Peki neden suyu çalışma masamızdan eksik etmemeliyiz?

Kalp ve Damarları Besliyor

Damar içerisinde oluşan kanın büyük bir kısmının sudan oluştuğunu düşündüğümüz zaman yetersiz su tüketiminde kan taşınımı yeteri kadar sağlanmaz. Kan hacminde meydana gelen azalma sonrasında dolaşımda birtakım bozukluklar meydana gelir. Yaşanan bozukluklar tansiyonun düşmesine sebep olabilir. Bu durum ani baygınlıklara sebep olabilir. Kalbe giden damarlarda dolaşım bozukluklarının meydana gelmesi aynı zamanda kalbi de olumsuz etkileyecektir. Kalp krizi ve felç risklerini en az seviyeye indirmek için bol miktarda su tüketmeyi sakın unutmayın.

İşe Daha Hızlı ve Kolay Konsantre Olabilirsiniz

Vücudun kontrol merkezi olan beyin için su tüketimi çok önemlidir. Beyin diğer organlar gibi sağlıklı çalışmak için suya ihtiyaç duyuyor. Uzun süre vücudun susuz kalması etkilerini hemen gösteriyor. Bu süreçte unutkanlık, dikkat eksikliği, uykusuzluk, algıda bozukluk, sinirlilik gibi olumsuz sonuçlara yol açıyor. İş ortamında zihninizi toparlamak, dikkatinizi güçlendirmek için 2.5 3 litre su tüketmeniz şart!

Günlük Hayattaki Krampları Engelleyebilirsiniz

sürekli sabit bir şekilde saatler boyunca oturmak vücutta bazı kasılmalara ve kramplara sebep olabilir. Bu krampların zaman içerisinde düzenli hale gelmesi hayatı çekilmez kılabiliyor Dengeli beslenme ve düzenli bir uykunun yanı sıra düzenli olarak su içmek gerekiyor.

Vücutta su miktarının giderek artması hareketsizliğe bağlı olarak gerçekleşen kasılmaları ve krampları engellemek konusunda son derece etkilidir.

İş Stresinden Su Sayesinde Uzaklaşabilirsiniz

Beynimizin yapısını düşündüğümüz zaman yüzde 85’lik kısmının su olduğu söyleyebiliriz. Vücudumuzda vücudun ihtiyacı kadar su olmadığı zaman beyin bunu algılayarak stres dalgaları yaymaya başlıyor. Açlık ve susuzluk gibi durumlara dayanma sebebimiz ise zaman zaman beyindeki su ve besin yakıt deposundan harcanması olarak bilinir. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda gün içerisinde gergin ve stresli olan kişilerin su içmeyi atladıklarını ve susuzluğa bağlı olarak vücudun tepki verdiğini ortaya koymuşlardır.

Çalışma Hayatında Ağız Kokusunu Su İçerek Yok Edin

Yetersiz su içmek tükürük salgısının azalmasına neden oluyor. Tükürük salgısının az olması ağız içi temizliği yeterince sağlamadığı için hem kişinin kendisini hem de çevredeki insanları rahatsız edecek bir ağız kokusu ortaya çıkıyor. Günde en az 8 bardak içilen su ağız içi temizliğini sağladığı gibi kronik hale gelen ağız kokularının giderilmesine yardımcı oluyor. Özellikle çalışma hayatında sürekli iş arkadaşları ve insanlarla iletişimde olan kişilerin yaşadıkları ağız kokusu kabus haline dönüşebilir. Sadece su içerek bu ciddi problemden kurtulabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.