Çevre ve Şehircilik Bakanı: Emlak Bankası Faiz Lobisine Karşı Kuruldu!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Bankası’nın sıradan bir banka olmadığını söyledi.

Emlak Bankası Sıradan Bir Banka Değildir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul – Ümraniye’de düzenlenen Emlak Bank iftarına katıldı ve Türkiye Emlak Katılım Bankası ile ilgili konuştu. Murat Kurum, Emlak Bankası’nın sıradan bir banka olmadığını, faiz lobisine karşı kurulduğunu söyledi. Bakan Kurum açıklamasında Emlak Bankası’nın mevzi bir banka olduğunu da belirterek Türkiye’ye zarar vermek için yapılan çeşitli spekülasyonlara, manipülasyonlara, döviz kuru spekülatörlerine ve faiz lobisine cevap vermek amacıyla kurulmuş bir banka olduğunu belirtti.

Emlak Katılım Bankası Ailenin En Genç Üyesi

Ümraniye’deki iftar yemeğinde konuşan Bakan Murat Kurum, Türkiye’nin son 2 yıllık süreçte büyük bir gelişim ve dönüşüm yaşadığına işaret etti. Murat Kurum, bu değişiklikler kapsamında Emlak Bankası’nın yeniden faaliyetlerine başlamış olmasının da bulunduğunu, 93 yıllık birikimin eseri olan Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın büyük ailenin en genç üyesi olduğunu söyledi. Banka çalışanlarının tümünün yoğun bir mesai yaşadığının farkında olduğunu dile getiren Kurum, bugüne kadar yapılanların beklentilerinin ve umudunun artmasını sağladığını da ifade etti.

Ticari Banka Katılım Bankasına Dönüştürüldü

Teknik olarak bakıldığında bir bankanın kuruluşunun 14 aydan daha kısa sürede gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Bank’ın faaliyet vermeye 6 ay içinde başladığını hatırlattı. Dünyada ilk olmak üzere bir ticari bankanın katılım bankası olarak dönüştürüldüğünün de altını çizen Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak katılım bankacılığı sektörüne yeni ürün ve hizmet modelleri sunacaklarını ve gelişimine katkıda bulunacaklarını da söyledi.