Chicago FED Başkanı’ndan Faiz ve Enflasyon Açıklaması!

Chicago FED Başkanı Charles Evans tarafından ABD’deki enflasyon oranları ve faiz indirimi ile ilgili değerlendirmede bulunuldu.

İki Faiz İndirimi Enflasyonu 2021’e Kadar Yüksek Tutar

Chicago FED Başkanı Charles Evans yaptığı açıklamada ABD Merkez Bankası’nın yapacağı iki faiz indiriminin 2021 yılına kadar enflasyon rakamlarının yükselmesini sağlayabileceğini söyledi. Charles Evans, gazetecilere bazı açıklamalar yaparak soruları cevapladı. Evans, ABD Merkez Bankası yetkilisi para politikası belirleyicilerinin hedeflerinin enflasyon oranlarını yüzde 2’nin üzerine çıkarmak olması gerektiğini de söyledi. Chicago FED Başkanı şu an itibariyle faiz indirimi yapılıp yapılmaması gerektiği konusunda nötr olduğunu, fakat amaç eğer enflasyonu yükseltmek olursa faiz indiriminin gerekli olduğunu, bu sayede ekonomik büyümenin desteklenmiş ve genişlemesinin sağlanmış olacağını da belirtti.

Enflasyon Rakamlarından Tedirginim

FED yani ABD Merkez Bankası’nın Chicago Başkanı olarak görev yapan Charles Evans tarafından yapılan açıklama FED üyelerine uyarı niteliği taşıdı. Charles Evans, enflasyon oranlarının halen 2019 yılının sonu için belirlenen yüzde 2’lik oranın altında yer aldığını, bu rakamlardan tedirgin olduğunu söyledi. Charles Evans gazetecilere yaptığı değerlendirmesinde şayet FED yetkililerinin amacı enflasyonu yüksek seviyelere getirmekse bunun ancak iki kez faiz indirimi ile gerçekleşebileceğini söyledi. Evans’a göre FED’in yapacağı iki faiz indirimi enflasyon rakamlarının yükselmesine ve 2021 yılına kadar o seviyelerde kalmasına yol açabilir.

ABD Ekonomisinin Temelleri Çok Güçlü

Charles Evans açıklamasında ABD ekonomisinin halen çok sağlam temellere dayalı olduğunu, FED tarafından halen cari ekonomide istihdamın yerinin tartışıldığını, ülkedeki tüketici harcaması verilerinin çok güçlü olduğunu, işletme yatırımlarının beklenen seviyenin altında olduğunu, 2019 yılının sonunda ABD’de yüzde 2 ekonomik büyüme kaydedilmiş olacağını düşündüğünü de belirtti.

 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı