Çin Merkez Bankası’ndan Libra Yorumu!

Çin Merkez Bankası üst düzey yetkilisi Mu Changchun, Facebook’un para birimi Libra ile ilgili yorum yaptı.

 Saniye Başına Düşen İşlem Sayısı Yeterli Değil

PBoC olarak kısaltılan Çin Merkez Bankası’nın üst düzey yetkililerinden Mu Changchun tarafından Facebook’un lanse ettiği kripto para birimi Libra ile ilgili değerlendirme yapıldı. Changchun, Libra’da kullanılacak olan teknolojinin saniye başına düşen işlem sayısının yeterli olmaması nedeniyle merkezi yönetime tabi olması gerektiğini söyledi. Mu Changchun bu konuda yayınlanan değerlendirme yazısında Libra’nın, Çin Merkez Bankası’nda başkent Pekin’de hala erken aşamalarda ve dengesiz bir kod kalitesinde olduğunu da belirtti.

Libra’da Blockhain Teknolojisine Gerek Yok

PBoC yetkilisi Mu Changchun, Libra ile sunulanın merkezi bir blockhainden merkezi olmayan bir blokchaine 5 yıllık geçiş süreci olduğunu, ancak bu sürecin takip edilmesinin oldukça zor olduğunu söyledi. Libra teknolojisi olarak blockhainin gerekli olmadığına dikkat çeken üst düzey yetkili, ancak blockhain teknolojilerinin kripto paralarda kullanılmasının ve bu fikrin yatırımcıların ilgisini çektiğini belirtti. Yatırımcılar tarafından sanal para kullanımında blockhainin desteklendiğini de söyledi.

Libra 2020 Yılında Piyasalarda Olacak

White Paper adıyla yayınlanan Libra’nın tanıtımına dair de yorum yapan Çin Merkez Bankası yöneticilerinden Mu Changchun, küresel merkez bankalarının ve uluslararası organizasyonların diğer ülkelerin dijital paralarının tekel haline gelmesinin önüne geçmek için çalışmalar yürütmesi gerektiğinin de altını çizdi. Geçtiğimiz ay Facebook tarafından sanal para Libra ve dijital cüzdan uygulaması Calibra’nın tanıtımı yapılarak bahsi geçen para biriminin 2020 yılında piyasalarda olacağını duyurdu.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı