Çin Merkez Bankası’nın Döviz Rezervleri 14 Ayın Zirvesinde!

Çin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada döviz rezervlerinin haziran ayında 14 ayın zirvesine ulaştığı bildirildi.

Çin’in Döviz Rezervleri 1 Ayda 2 Kez Yükseldi

Çin Merkez Bankası’nın döviz rezervleri haziran ayında, geride kalan 14 ayın zirvesini gördü. Çin MB tarafından bu konuda yapılan açıklamada döviz rezervlerinin 2018 yılının nisan ayından bu yana ulaştığı en yüksek seviyede olduğu duyuruldu. Çin’in döviz rezervlerinin yükselmesine haziran ayında ülkeye sermaye girişinin artması ve değerlemelerden kaynaklı olan pozitif etkiler yol açtı. Çin Merkez Bankası’nın döviz rezervleri bir ay içinde arka arkaya ikinci kez yükselmiş oldu.

Döviz Rezervleri 3.119 Trilyon Dolara Ulaştı

Çin Merkez Bankası tarafından döviz rezervleri hakkında bilgilendirilme amacıyla bir açıklama yapıldı. Açıklamada rezervlerin geçen yılın nisan ayından bu yana en yüksek seviyede olduğu bildirildi. Dünyanın Amerika’dan sonra ikinci en büyük ekonomisine sahip olan Çin’in döviz rezervleri geçen ay 3.119 trilyon dolara kadar tırmandı. Bu rakam 2019 – Mayıs döneminde 3.101 trilyon dolar olarak açıklanmıştı. Çin Merkez Bankası bünyesinde bulunan döviz rezervleri bu tırmanışla geçtiğimiz yılın nisan ayından bu yana kayıtlara geçen en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Çin’in Döviz Rezervleri Beklentileri Aştı

Çin MB adına Devlet Döviz İdaresi tarafından yapılan bilgilendirme açıklamasında döviz rezervlerinin artmasının doların zayıf olmasına ve küresel varlık fiyatlamalarının artmasına bağlı olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca Çin ekonomisinin sürdürülebilir ve daha dengeli olmasının ardından döviz rezervlerinin de istikrar kazanacağı ifade edildi. Ekonomistlerin Çin’in döviz rezervleri ile ilgili haziran ayı beklentisi 3.110 trilyon dolar civarındaydı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı