Çin’den Tatil Öncesi Bankacılık Sistemine 58 Milyar Dolar!

Çin Merkez Bankası piyasalarda sorun yaşanmaması adına yeni bir destekte bulunduğunu açıkladı. Yılbaşı tatili öncesinde piyasaların durgunlaşması üzerine Çin Merkez Bankası yaşanabilecek sorunların ortadan kaldırılması için harekete geçti. Piyasalara likidite desteği verdiğini açıkladı. Bu durumda, bankacılık sektörünün yaşadığı nakit sorunu da ortadan kaldırılmış oldu. Piyasalarda bir süre önce baş gösteren nakit sıkışıklığı dengelenmiş oldu.

Çin geçtiğimiz Çarşamba günü piyasaları değerlendirdi. Bu değerlendirme sonucunda finansal sistemde bazı sıkışıklıkların yaşandığı belirlendi. Ülkede yaklaşmakta olan Ay Yeni Yılı tatili öncesinde nakit sıkışıklığının baş gösterdiği ifade edildi. Bununla birlikte harekete geçerek, nakit sıkışıklığının dengelenmesi amaçlandı. Kredi oranlarında faiz oranlarının değişip değişmeyeceği merak konusu olmuştu. Ancak yapılan işlem sonrasında faiz işlemlerinde herhangi bir değişim yaşanmadı.

Çin Merkez Bankası işlem sonrasında, konu hakkında bir açıklamada bulundu. Orta vadeli borç verme tesisine yüzde 3,25 faiz oranıyla 300 milyar yuan (44 milyar dolar) aktarıldığı ifade edildi. 15 günlük verilecek aranın ardından açık piyasa operasyonları çerçevesinde 100 milyar yuan enjekte edildi. Bunun karşılığında yüzde 2,65 oranında 14 günlük ters repo anlaşmalarının imzalandığı açıklandı.