Citigroup Brexit Tahminini Açıkladı!

Citigroup tarafından yapılan tahminde İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının 31 Ekim’de sonuçlanmayacağı bildirildi.

Brexit 31 Ekim’de Sonuçlanmaz

Amerika merkezli bankacılık ve finans şirketi Citigroup tarafından Brexit olarak bilinen İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış süreci ile ilgili tahminde bulunuldu. Citigroup, Brexit için belirlenen son tarih olan 31 Eki 2019 tarihinde AB’den çıkışın gerçekleşmeyeceği fikrini savunuyor. Citigroup tarafından geçtiğimiz pazartesi günü İngiltere yeni başbakan adaylarının açıklanmasından sonra bir rapor yayımlandı. Raporda İngiltere’nin yeni liderinin 31 Ekim 2019 tarihinde anlaşmalı ya da anlaşmasız şekilde Avrupa Birliği’nden çıkışı gerçekleştiremeyeceğini düşündükleri bildirildi.

Yeni Başbakan Anlaşmasız Brexit Seçeneği Sunabilir

İngiltere’de başbakan Theresa May’in istifasının ardından başlayan yeni başbakanın kim olacağı tartışmaları 10 Haziran 2019 Pazartesi günü adayların açıklanması ile bir nebze netlik kazanmaya başladı. İngiltere başbakanlığı için favori olan adaylardan Andrea Leadsom ve Boris Johnson tarafından Avrupa Birliği’nden çıkış ile ilgili seçime ülkede seçime gitme, referandum düzenleme seçeneklerinin ortaya koyulacağı düşünülüyor. Citigroup ayrıca yeni başbakanın anlaşmasız Brexit seçeneğini de sunacağını düşünüyor. İngiltere’nin başbakan adaylarının açıklanmasının ardından dünyaca ünlü büyük banka Citigroup tarafından bir rapor yayınlanarak ön görüler paylaşıldı.

İngiltere’de Yeniden Seçim Düzenlenebilir

Citigroup yayımladığı raporda adaylardan Boris Johnson’un Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinin yeniden uzatılmasıyla ilgili olarak yeniden talepte bulunacağını, bu sürecin sonlanması için 50. maddeyi devreye sokacağını düşünüyor. Citigroup, Boris Johnson’un ayrıca yeniden referanduma gidilmesini ya da yeniden genel seçim düzenlenmesini de önerebileceğini tahmin ediyor. Citigroup ekonomistleri Theresa May’in boşaltacağı koltuğun yeni sahibinin görevde kısa sürede kalacağını da bildiriyor.

Etiketler
Başa dön tuşu