Commerzbank CEO’su Hedeflerini Yeniden Düşürdü

Commerzbank yaptığı yeni bir açıklama sonrasında yıllık kar görünümünü düşürdüğünü açıkladı. Ancak bu ikinci kez gerçekleşiyor. Bankanın İcra Kurulu Başkanı olan Martin Zielke konu hakkında bir değerlendirmede bulundu. Piyasada genel olarak faiz oranlarının düşük olması ve buna rağmen rekabetin yüksek olmasından dolayı bankanın hedeflerinde de bir güncelleme yapıldı. Bunun üzerine birkaç hafta içerisinde ikinci kez bankanın beklentileri düşürülmüş oldu.

Commerzbank tarafından bu yıl konsolide net gelirinde, düşük oranda bir artış hedeflenmişti. Ancak hedefler düşük tutulmasına rağmen, faiz oranlarının düşük olması ve son çeyrekteki vergilerin son derece yüksek olmasından dolayı, 2018 yılından da daha düşük olması bekleniyor. Hedeflerin ikinci kez düşürülmesinden sonra, Bankanın Eylül ayı sonrasında gelir artışı hedefleri incelenmeye başladı. Bunun ardından beklenenden daha kötü bir gelir tablosunun ortaya çıktığı belirlendi.

Commerzbank CEO’su olan Zielke’nin yaptığı değerlendirmeler sonucunda, bu sürece kadar bankanın tüm hedeflerini başarılı bir şekilde yerine getirdiği ve sorun yaşamadığı gözler önüne serildi. Yeni ve uzun vadeli finansal program çerçevesinde artık hedefleri düşürmenin de planın bir parçası olduğu belirtildi.

Commerzbank bu süreçte, iç pazardaki zorlu rekabeti öne sürdü. Avrupa Merkez Bankası tarafından faiz oranlarının da olumsuz değerlendirilmesi, kar erozyonuna sebep olduğu için şartların bu denli kötü olduğu belirtildi. Küresel ticaretin belirsiz olması ve adaptasyon sorunlarının yaşanmasından dolayı gerilimli sürecin ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Başa dön tuşu
Kapalı