Commerzbank: TCMB Faizleri 100 – 150 Baz Puan İndirecek!

Commerzbank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile ilgili öngörülerini açıkladı.

TCMB’nin Faiz İndirimi için Yeterli Alanı Var

Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose tarafından yapılan açıklamada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın temmuz ayında düzenleyeceği toplantıda faiz indirimi yapacağını söyledi. Tatha Ghose Merkez Bankası’nın faizlerde 100 – 150 baz puan arasında indirim yapmasını beklediklerini de belirtti. Ghose, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu ay düzenleyeceği toplantısı ile ilgili yaptığı değerlendirmede TCMB’nin faiz indirimi yapmak için yeterli alana sahip olduğunu da belirtti. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın uygulayacağı daha geleneksel para politikalarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ayrışabileceğini de söyledi.

Enflasyon Oranları Ilımlı Bir Süreçte

Commerzbank ekonomistlerinden Tatha Ghose’nin yayınladığı notta TCMB ile ilgili sadece faiz indirimi beklentisine dair sorulara cevap verebildiklerini, ancak Başkan Murat Uysal’ın enflasyon oranlarının uygulanan para politikasıyla ilgisinin olmadığını düşündüğünü, enflasyon rakamlarının baz etkisi altında ılımlı bir iyileşme sürecinde olduğunu da belirtti. Türkiye’nin cari açığının uzun vadeli ve yapısal reformlarla alakalı bir şekilde değil, ekonomik yavaşlama ve ithalat taleplerinin azalmasıyla kapanıyor olduğuna da dikkat çekti.

Murat Uysal Faiz Artırımına Gidebilir

Tatha Ghose, TCMB Başkanı Murat Uysal’ın para politikasında sıkılaşmadan yana olduğunu, mevcut güvercin söylemlerinin enflasyondaki düşüşle de teyit edildiğini, fakat Murat Uysal’ın faiz indirimlerine bir şekilde son vereceğini düşündüklerini de ifade etti. Ekonomist Ghose, Murat Uysal’ın Türk Lirası’nın değer kazanmasını sağlamak için faiz artırımına gitmeyi seçeceğini, anlaşmazlık yaşanabileceğini, ancak bu kez de başlanan yere geri dönüleceğini de belirtti.

Başa dön tuşu
Kapalı