Commerzbank: Türkiye’de Doların Yükselişi Eski Hikayelerden Kaynaklı!

Commerzbank yetkilisi tarafından yapılan yorumda Türkiye’de dolar kuru hareketleri ele alındı.

İstanbul Seçimleri Doların Yükselmesinde Ana Etken Değil

Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose tarafından Türkiye’yi ilgilendiren bir değerlendirmede bulunuldu. Tatha Ghose, Türkiye’de enflasyon oranının gelecek aylarda baz etkisi ile iyileşmesi halinde dolar kurunun 6 lira – 6.25 lira aralığında istikrara kavuşabileceğini söyledi. Bir televizyon programında konuşan Ghose, Türkiye’de alınan İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararının dolar kurunun yükselmesinde ana etken olmadığını da söyledi. Türk Lirası’nda 2019 yıl şubat ayından bu yana zaten bir zayıflık olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın rezervleri konusunda çıkan haberlerin de doların yükselmesine neden olduğunu belirtti.

TCMB’in Bir Şey Yapmayacağı Düşünülüyor

Tatha Ghose, dolar kurunun Türk Lirası karşısında yükselmesinin eski hikayelerden kaynaklı olduğunu da belirterek, seçimlerin iptalinin ve yenilenecek olmasının etkisinin ancak yüze 10 – yüzde 15 civarında olduğunu, Türk Lirası’nın değer kaybederek doların güç kazandığı zamanlarda TCMB’nin bir şey yapmayacağının düşünüldüğünü da ifade etti. Ghose’e göre Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz hafta atılan likidite adımları dolar kuru üzerinde herhangi bir etki yapmayacak.

Merkez Bankası Faizlerde İndirim Yapmalı

Commerzbank adına konuşan Tatha Ghose, Türkiye için dolar kuru tahmini yapmanın oldukça güç olduğunu da söyledi. Yükselişe esas tepkinin politika yapıcılar tarafından verilmesi gerektiğinin altını çizen Ghose, kademeli fonlamanın genç likidite penceresinden yapılabileceğini, enflasyon oranlarında önümüzdeki aylarda bir düşüş olursa doların da 6 lira ile 6.25 lira arasında denge bulabileceğini vurguladı. Tatha Ghose, enflasyon oranlarının düşük seviyelere inmesi için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faizlerde indirim yapması gerektiğine de dikkat çekti.

Kapalı