Credit Suisse Casusluk Tartışması Devam Ediyor

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası olan Credit Suisse son dönemlerde çeşitli casusluk tartışmaları ile gündeme gelmeye başladı. Skandalın günden güne büyümesi durumun ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. İsviçre’nin en büyük bankalarından birisi olan Credit Suisse’nin eski yöneticilerinden birisi olan Pierre Olivier Bouee için birtakım suçlamalar yapıldı. Bu suçlamaların detayında casusluk yaptığı yer alıyordu.

Bankanın insan kaynakları yöneticisi olan Peter Goerke’in bir süredir özel dedektifler tarafından takip altına alındığı belirlendi. Dedektifler ise özellikle banka tarafından tutuldu. Şirketin varlık yöneticisi olan Iqbal Khan’ı da izlediği ve daha önce bu şekilde birtakım çalışmaları olduğu belirlendi.

Credit Suisse yöneticisi olan Urs Rohner ise konu hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu. Özellikle özel dedektiflerle yapılan izleme çalışmasının doğru olmadığını ve durumun kabul edilemez olduğunu belirtti. Bankanın daha önce benzer davranışlar içerisinde bulunması konusunda ise herhangi bir açıklamada bulundu. Rohner durum değerlendirmesi yaptığı sırada, ortaya atılan iddiaların bankanın itibarını zedelediği iddialarını da kabul etti. Georke ise hakkında ortaya atılan tüm iddiaları, özel dedektiflerin tutulduğunun basına yansımasının ardından öğrendiğini açıkladı. Casusluk skandalı her geçen gün ortaya atılan iddialarla birlikte büyümeye devam ediyor.