Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkez Bankası’nda Tıkanıklıklar Vardı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hak – İş’in 14. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuştu.

TCMB’nin Desteği Artık Daha Fazla Olacak

Hak – İş’in 14. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile ilgili önemli mesajlar verdi. Erdoğan, Merkez Bankası’nın yeni ekonomi programına çok daha güçlü bir şekilde destek vereceğini, şu ana kadar TCMB’de bazı tıkanıklıklar olduğunu, bunun bedelini Türkiye’nin ödediğini söyledi. Bugünlere kadar getirdikleri Türkiye’yi bundan sonra daha da ileriye taşıyacaklarını söyleyen Erdoğan, her ne kadar son dönemlerdeki döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle yurtdışı hesaplarında bir takım gerileme olsa da milletin refah içinde olduğunu belirtti.

Türkiye için IMF Kapısı Kapanmıştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ay ihracat rekoru kırmaya devam edildiğini, Türkiye’nin dünyanın 13. büyük ekonomisi haline geldiğini hatırlattı. Milli gelirin 3 kat arttığını, zenginliğin tabanının genişlediğini, 9 milyon kişinin istihdam edildiğini, işsizliğin yakın zamanda tek haneli rakamlara düşürüleceğine inandığını söyledi. Erdoğan, bazı kesimlerin IMF yani Uluslararası Para Fonu’nu tavsiye ettiğini, ancak Türkiye için o kapının kapanmış olduğunu da belirtti.

TCMB Başkanı Talimatlara Uymadığı için Değiştirildi

Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasına da değinerek, birilerinin yaklaşım tarzını kabul etmelerinin doğru olmadığını, yanlışlıkların bedelini siyasetin ödeyeceğini, mutluluğunu da TCMB’nin yaşayacağını, öyle bir şey olamayacağını, Merkez Bankası Başkanı’nın verilen tüm kararlara uyması gerektiğini söyledi. Yeni yönetim sistemimizde başkanın bu konulara müdahale etme yetkisinin olduğunu, bu nedenle kendisinin de talimatlara uymayan Merkez Bankası Başkanı’nı değiştirdiğini, bundan sonra faiz politikasının nasıl değiştiğini herkesin göreceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Kapalı