Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Flaş Merkez Bankası Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasıyla ilgili konuştu.

Erdoğan Gazetecilerin Sorularını Cevapladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Bosna Hersek’te katıldığı Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı’ndan dönüşte bazı açıklamalar yaptı. Erdoğan, Türkiye olarak toplantıya katılmalarının Zirve’ye ayrı bir zenginlik kattığını, 2020 – 2021 yıllarında aynı toplantının Türkiye’de yapılabileceğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması ile ilgili kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı.

TCMB Başkanı Başına Buyruk Kararlar Alıyordu

Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi ve Türkiye ekonomisi ile ilgili soruya Merkez Bankası Başkanı ile ilgili değişiklikte Cumhurbaşkanlığı sisteminden doğan yetkiyi kullandıklarını söyleyerek cevap verdi. Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı’nın yeni yönetim sisteminden önce başına buyruk olduğunu, hiçbir şey sorulamadığını ve kararları kendi başına verdiğini, bu yapı içinde de Murat Çetinkaya’nın verdiği birçok karar olduğunu söyledi.

Murat Çetinkaya Yanlış Kararlar Aldı

TCMB Başkanı’nın kendi başına aldığı kararlara bir yere kadar katlanabildiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Murat Çetinkaya’nın aldığı kararlar ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başta olmak üzere diğer çalışma arkadaşlarıyla görüştüklerini ve değerlendirmeler yaptıklarını, Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesinin yararlı olacağına karar verdiklerini söyledi.

TCMB Başkanı’nın Piyasalarla İletişimi İyi Değildi

Yeni TCMB Başkanı Murat Uysal hakkında da konuşan Erdoğan, Uysal’ın finans sektörünün içinden geldiğini söyledi. Ekonominin finans kısmında Merkez Bankası’nın önemine dikkat çeken Erdoğan, TCMB’nin sağlam temellere oturtulamamasının ciddi sorunlara yol açabileceğini, finans ile ilgili atılması gereken adımların kararlı olması gerektiğini, Murat Çetinkaya’nın yanlış attığı pek çok adım olduğunu, bunun da piyasalarda güvensizlik oluşturduğunu söyledi. Ayrıca Çetinkaya’nın piyasalarla iletişiminin de iyi olmadığını, değişime gitmenin bir gereklilik olduğunu da ifade etti.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı