Dağınık Çalışanlar Daha Zeki Ve Yaratıcı Oluyor!

Çalışma düzeni kişinin karakteri ve yaşantısı hakkında birtakım ipuçları veriyor. Genellikle masa başı çalışan kişilerin kendi içlerinde bir çalışma düzenleri bulunuyor. Bu düzenleri bazı kişilerde hastalık derecesinde düzenli olabilirken bazı kişilerde ise daha dağınık olabiliyor. Çoğu zaman dağınık çalıştığını düşündüğümüz kişilerle iletişim kurarken daha toplu olmasını isteriz. Ancak o kişilerin kendi karmaşası içerisinde çalışmaktan mutlu olduklarını ve böyle kendilerini daha mutlu hissettiklerini unuturuz.

Uzmanlar dağınıklık ve düzen hakkında birtakım değerlendirmelerde bulundular. Dağınık olan kişilerin sosyal yaşantılarında da daha yaratıcı zevklerinin olduğu ortaya koydu. Genel olarak dağınık bir şekilde yaşayan kişilerin toplum olarak daha tembel olduğunu düşünürüz. Ancak tembellikten değil bu kişilerinin beyinlerinin çok daha farklı çalıştığını söylememiz mümkündür. Bu süreç içerisinde yapılan son araştırmalar pek çok kişinin dağınık insanlar hakkında düşündüklerini değiştirecek cinsten olduğunu söyleyebiliriz.

Dağınık İnsanlar Daha Zeki Oluyormuş!

Uzmanlar zeka seviyeleri ile kişilerin yaşam tarzları hakkında yapmış oldukları araştırmaların ardından bazı bağlantıların bulunduğunu açıkladılar. Genellikle bazı kişiler kıyafetlerini çıkardıktan sonra kirli sepetine atmak ve bir düzen sağlamak yerine odasına ya da dolabına sıkıştırıyorlar. Bazı çalışan kişilerin masaları dağınık olurken genellikle pek çok kişi masa düzeninden dahi aranılan şeyin bulunamadığını ve bu tür kişilerin genellikle tembel kişiler olduğu kanısına varmaktadır.

Bazıları mutfakta yemek yaptıktan sonra savaş çıkmış gibi ortalığı dağıtırlar. Toplamak gerçekten çok zor olabilir. Ancak etrafınızda böyle birileri varsa ya da bu kişi aramaya gerek kalmadan sizseniz endişelenmenize neden yok. Çünkü bu durum kızılacak ya da üzülecek bir durum değil. Bu tür kişilerin beyinlerinin çok daha fazla çalıştığının ve yaratıcılık yönünün ağır bastığının bir göstergesi olarak ifade edilmektedir.

İngiltere’de bilim insanları tarafından dağınık insanların beyinleri üzerinde bir araştırma yapıldı. Bu kişilerin eğitim seviyelerinin daha yüksek olduğu, zor ve karmaşık problemleri pek çok kişiye göre daha hızlı bir şekilde çözdükleri ve hayatlarında genellikle yaratıcılık yönü yüksek olan işlerle uğraştıkları tespit edilmişti.

Dağınıklık Bir Anlamda Yaratıcılık Demek!

Sıradan insanlarla dağınık insanlar arasında bir değerlendirme yapıldığı zaman sonuç son derece dikkat çekici oluyor. Sıradan insanların genel olarak çalışma alanlarını sürekli olarak düzenli tutmak için bir çaba sarf ettikleri ifade edilmiştir. Ancak dağınık kişilerin yaratıcılık yönleri daha ağır bastığı için kendi kurallarını yeniden yazıp kafalarının çalışma sistemine uygun olarak bir dizilim gerçekleştiriyorlar. Ancak bu tür kişilerin kafalarının nasıl çalıştığını anlamayan kişiler duruma dışarıdan baktıkları zaman tam bir kaosun hakim olduğunu görüyorlar.

Dağınıklık diye tabir ettiğimiz görüntü aslında bu kişilerin zihinlerinin bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Çok farklı bir düşünme sistemleri olduğu için pek çok şeyi aynı anda düşünebiliyorlar. Böyle durumlarda ise akıllarından geçen her objeyi karşılarında görmek istiyorlar.

Beyinlerinde birleştirdikleri sistem sonrasında ortaya daha yaratıcı işler çıkardıkları ortaya çıkmıştır. Psikolojik olan bu bulgu pek çok bilim insanı tarafından tescil edilmiş durumda. Özellikle yaratıcılık gerektiren işlerde böyle kişilerin daha başarılı oldukları ortaya konmuştur. İş hayatında masasını düzenli tutmayan ve kendi içerisinde bir düzeni olan kişileri tembel diye yaftalamadan önce yapabilecekleri işleri ve başarılarını göz önünde bulundurmak gerekir. Bu kişinin daha iyi hissetmesini ve daha verimli çalışmasını sağlayacaksa kişilerin tercihlerine karışmamak son derece önemlidir.

Kapalı