Danske Bank Yüzlerce Personelini İşten Çıkarıyor

Tasarruf politikası ile hareket eden Danske Bank, yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor.

Danimarka’nın en büyük bankası olan Danske Bank, maliyetini azaltmak için birtakım kararlar aldı. Bu kararların arasında olan yüzlerce personelin işten çıkarılması ise gündeme damgasını vurdu.

Danske Bank, Avrupa ve ABD’de kara para aklamaları iddiaları ile gündeme gelmişti. Bu zorlu günlerde uyum maliyetlerinde bir artış yaşamış ve bu maliyetler için politikalarını değiştirmeye başlamıştı. Maliyetlerin düşürülmesi politikasında aldığı kararların uygulamasına ise personellerden işçi çıkarımına giderek başladı. Danimarka’nın en büyük bankaları arasında olan Danske Bank’ta meydana gelen personel çıkarımı dünyanın birçok tarafında yankı uyandırdı.

400 Kişinin İşten Çıkarılması Kesinleşti

danske-bank-isci-cikarimi-bankagazetesiDanske Bank’ın maliyet düşürme stratejileri altında almış olduğu personel çıkarımı için bildirilen sayı 400. Öncelikle personel ve arka ofis elemanları olmak üzere toplamda 400 kişinin bu durumdan etkileneceği bildirildi.

Banka planlarının eyleme geçtiği an itibari ile 400 kişi Danske Bank’taki işinden olacak. Ancak bu 400 kişinin 110’u için başka bir iş bulunduğu bildirildi. 60 kişinin ise gönüllü olarak işten ayrılmayı kabul ettiğini açıkladı. Geriye kalan 230 kişinin işten çıkarılması durumundaki sonuç açıklamalar arasında yoktu.

Danske Bank’ın maliyet azaltma politikası altında personel çıkarımına devam edip etmeyeceği, başta banka çalışanları olmak üzere birçok kişinin endişe yaşamasına sebep oldu. Maliyetlerin düşürülmesi için çizeceği yol haritası merak konusu.