Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş Önemli Açıklamalar Yaptı!

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş enerji sektöründeki firmalardan koalisyon beklendiğini söyledi.

Firmaların Çokluğu Dağınıklığa Yol Açıyor

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş tarafından yapılan değerlendirmede enerji sektöründe küçüklü büyüklü pek çok firma olduğu, bu durumun dağınıklığa sebep olduğunu söyledi. Hakan Ateş değerlendirmesinde Türkiye’nin elektrik enerjisinde mevcut kurulu gücünün 89 bin megavattan fazla olduğunu, bu rakamın yıllık olarak 300 milyar kilovatsaati aşan üretim anlamına geldiğini, enerji taleplerinin büyümesinin ekonominin büyümesi ile doğrudan ilişkili olduğunu da söyledi. Denizbank Genel Müdürü Ateş, enerji sektörünün taleplerinin zayıflaması nedeniyle sektörde ağırlıklı olarak yenilenebilir ve yerli kaynakların gündemde olduğuna da dikkat çekti.

Bankaların 50 Milyar Dolarlık Finansmanı Enerji Sektörünün

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, enerji alanına yatırımların çok olduğuna vurgu yaparak ancak bu yatırımlar arasında yer alan ithal doğalgaz ve ithal kömür tesislerinin ekonomiye katkısının olmadığını söyledi. Ateş, enerji dağıtım kolunda da yoğun talepten ve yönetimlerden kaynaklı bir takım sorunlar yaşandığını, fakat bankaların 100 milyar dolar hacmindeki uzun vadeli finansmanlarının 50 milyar dolarlık kısmının enerji sektörüne ait olduğunu da belirtti. Bu rakamın bir kısmının yerli kömür santrallerine sağlandığını da söyledi.

Vadesi Azalan Yatırımlar Satışa Çıkartılabilir

Hakan Ateş, bankaların enerji sektöründe gereken yapılandırmaları yaptığından da bahsederek, ortalama olarak 6 – 7 yıl gibi vadesi kalmış olan yatırımların menkulleştirilerek Türkiye veya yurtdışında satışa çıkartılmasının devlet bankaları öncelikli olacak şekilde likidite artışı sağlayacağının da altını çizdi. Ateş, böyle bir uygulamanın kamu banklarına öncelik verilse dahi piyasalarına rahat nefes aldıracağını söyledi.