Denizbank Genel Müdürü: TL Faizlerde Düşüş Olacak!

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş yaptığı açıklamada Türk Lirası faizlerde gerileme beklediklerini söyledi.

Takipteki Kredi Oranı İlk Yarıda Yüzde 4.4 Oldu

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş bir açıklama yaparak Türkiye ekonomisini, bankacılık sektörünü, Denizbank’ın 2019 yılı ilk yarı performansını değerlendirdi, gelecekteki hedeflerinden bahsetti. Hakan Ateş açıklamasında Türk bankacılık sektörünün kredi hacminin yılın ilk yarısında kaydettiği büyümenin geçmiş dönemlerdeki performansların gerisinde olduğunu, bankaların karının ise yavaşlama gösterdiğini söyledi. Bankaların aktiflerinin kalitesinde 2018 yılının ilk yarısına göre bozulma olduğunu, takipteki kredi oranının da yüzde 4.4 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Bankaların Karının Artacağını Tahmin Ediyoruz

2019 yılının ikinci yarısında enflasyondaki gerileme eğilimine bağlı olarak kredilerde genişleme olacağını düşündüklerini söyleyen Hakan Ateş, takipteki kredi oranında yavaşlama beklediklerini de belirtti. Denizbank Genel Müdürü Ateş, ekonomik büyümedeki hızlanmayla beraber bankaların net faiz gelirlerinin yılın ikinci altı ayında artacağını tahmin ettiklerini söyledi. Kredilerdeki yavaşlamanın bu dönemde Türk Lirası döngüsünü de olumsuz etkilediğini, iş hacimlerindeki azalmanın, alacakların vadesinin uzamasının ve finansmandaki giderlerin artışının bankaların karını düşürerek takipteki kredi oranlarını artırdığını ifade etti. Hakan Ateş, 2019 yılının ikinci altı ayında Türk Lirası faizlerde gerileme beklediklerini, bunun da bankaların karının artmasını sağlayacağını söyledi.

Denizbank’ın Amiral Gemisi MobilDeniz

Denizbank’ın yılın ilk yarısında sergilediği performansın beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini söyleyen Hakan Ateş, yılın geri kalan bölümünde de hedeflerini tutturacaklarını düşündüklerini belirtti. Denizbank kredileri ve mevduatlarının sektördeki payını koruduğuna değinen Ateş, dijital alandaki lider kimliklerini sürdürmek için çalıştıklarını, dijitalde Denizbank’ın amiral gemisinin MobilDeniz olduğunu, mobil cüzdan fastPay’in ayrı bir fintech durumuna getirileceğini de açıkladı.