Denizbank’ın Devri Sadece İmzaya Kaldı!

Denizbank’ın satışı için 4 farklı ülkeden alınması gereken onaylarda sona gelindi.

Denizbank’ın Satışında Sona Gelindi

Denizbank’ın merkezi Birleşik Arap Emirlikleri’nde olan Emirates NBD Bank’a satışı ile ilgili 4 değişik ülkeden gerekli onay işlemleri tamamlandı. Denizbank’ın satışı ile ilgili süreç 2018 yılının mayıs ayından bu yana devam ediyor. Emirates NBD adlı Arap bankasına Denizbank’ın satılması konusunda sona gelindi. Dev Rus devlet bankası Sberbank, elinde bulundurduğu Denizbank hisselerini Emirates NBD’ye satacak. Geçen hafta yapılan açıklamalarda Denizbank’ın, BAE bankasına devri ile ilgili Birleşik Arap Emirlikleri yetkili kurumundan beklenen onayın alındığı bildirilmişti. Şimdi gelen resmi açıklamada ise Denizbank’ın satış sürecine dair 4 değişik ülkeden alınması beklenen onayın alındığı ve devir işlemlerinde sona gelindiği haber verildi.

4 Ülkenin Kurumlarından İzin Alındı

Sberbank’ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu an itibariyle BAE Merkez Bankası’ndan, Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK), Rusya Merkez Bankası’ndan ve Avusturya Finans Piyasası Yönetimi’nden satış ile ilgili gerekli tüm onayların alındığı belirtildi. Sberbank ve Emirates NBD böylece Denizbank satışı ile ilgili onay sürecinin sonuna yaklaşmış oldu.

Sberbank Birkaç İzin Daha Beklendiğini Bildirdi

Ancak Sberbank’ın Denizbank’ı satabilmesi için bu 4 ülkenin onayının yeterli olmadığı da aynı bilgilendirmede belirtildi. Sberbank yaptığı açıklamada gerekli başvuruların yapıldığı ve birkaç izin sürecinin daha kaldığı bildirildi. Ancak bu izinlerin nerelerden beklendiği ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı. Sberbank 2018 yılında Denizbank hisselerinin yüzde 98.85’lik bölümünü Emirates NBD’ye satmak için ön anlaşma imzalamıştı.