a

Deutsche Bank Teknolojisini Üçüncü Taraflarla Paylaşacak

Deutsche Bank Teknolojisini Üçüncü Taraflarla Paylaşacak
0

BEĞENDİM

Deutsche Bank tarafından, yatırım bankacılığı, kurumsal bankacılık, özel ve ticari bankalacılık bölümlerinde BT sistemleri üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarına açılacak. Deutsche Bank, bahsi geçen atılım ile beraber başta FinTech şirketleri olmak kaydıyla, harici hizmet sağlayıcılarının bankanın müşteri verilerini elde ederek yeni hizmetler ve uygulamalar geliştirmesine ön ayak olacak bir API ekosistemi oluşturmayı amaçlıyor. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Deutsche Bank’ın küresel işlem bankası genel müdürü Thomas Nielsen, Amazon, Apple, SAP gibi dev şirketlerin, kendi platformları ve ekosistemleri çerçevesinde getirmiş olduğu ekosistemi anımsatarak, üçüncü tarafların kendi bünyelerinde oynamalarına izin verdiğini ve finansal hizmetler sektörünün de söz konusu evrimden geçiş yaptığını aktardı.

Yeni Çözümler ve Servisler

Bahsi geçen evrimin bankalara tek ürün odaklı bir şekilde üretim yapabileceklerinden daha büyük bir inovasyon ve büyüme potansiyeli fırsatı tanıdığının altını çizen Nielsen, bankacılık sektöründe platform ekonomisinin ancak bu şekilde büyüme gösterebileceğini dile getirdi. 

Deutsche Bank’ın, ticari müşterilere nakit ve risk yönetimi, ticaret finansmanı ve menkul kıymetler hizmetleri şeklindeki direkt hizmet sunan uygulamaları, bankanın verilerini kullanıp daha öncesinde sunulması mümkün olmayan çözümleri ve servisler geliştirebilecek. 

Deutsche Bank’ın yatırım bankası, banka doğrultusunda, geçtiğimiz sene bankanın özel ve ticari kolunda başlatılan ve şu anda birçok dış uygulamayla bağlantılı çalışan halihazırdaki Deutsche Bank Uygulaması Programlama Arayüzü üstünde geliştirme yapıyor. 

Alınan bilgiler doğrultusunda, ilerleyen dönemlerde bankanın kendine ait veri tabanını Deutsche Bank verisi ile geliştirmek isteyen finansal hizmet sağlayıcıları ya da söz konusu verilere dayanarak tümüyle yeni çözümler elde etmek isteyen FinTech girişimleri ile ortaklıklara yönelmeyi amaçlıyor. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.