Deutsche Bank Türk Lirası Alımı Tavsiye Etti!

Alman bankası Deutsche Bank tarafından Rus rublesine karşı Türk Lirası alımı tavsiye edildi.

Deustche Bank Ruble Tavsiyesinden Vazgeçti

Almanya merkezli küresel bankalardan Deutsche Bank, Türk Lirası tavsiyesinde bulundu. Deutsche bank tarafından Rus rublesinin satılması, Türk Lirası’nın satın alınması ile ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada geçtiğimiz hafta Amerika tarafından Rusya’ya uygulanacak olan yaptırımların bildirilmesinden sonra doların satılması, rublenin alınması tavsiyesinden vazgeçtikleri hatırlatıldı.

TL – Ruble Paritesinde Açık Alan Mevcut

Deutsche Bank, Türk Lirası’nda boğa tutumuna devam ettiklerini, ayrıca TL – rand paritesindeki yükselme için daha çok alan bulunduğunu, bu nedenle TL alınması, rand satılması konusundaki hedeflerini de revize ederek 2.70’den 2.80’e çıkarttıklarını bildirdi. Banka zararın kesilmesi seviyesini de 2.40’tan 2.55’e çektiğini belirtti. Deutsche Bank, TL – ruble paritesi ile ilgili 2019 yılında ruble de boğa tutumuna devam etseler bile paritede uzun dönem için alan gördüklerini söyledi. Alman banka ruble tavsiyesinden vazgeçerek Türk Lirası’nı tavsiye etmesinin sebeplerini de açıkladı.

Türkiye Üçüncü Çeyrekte Cari Fazla Verebilir

Deutsche Bank yaptığı açıklamada cari işlemlerdeki mevsim etkisinin Türkiye – Rusya arasındaki cari dengeleri de etkilediğini, Türkiye’nin turizmden elde ettiği gelirlerin yaz dönemi süresince cari dengeye destek verdiğini, Rusya’nın cari dengesinin ihracatın azalmasından olumsuz etkilendiğini belirtti. Deutsche Bank, 2019’un üçüncü çeyreklik döneminde Türkiye’nin cari fazla verebileceği, bu durumun kırılganlığı azaltacağı tahmininde bulundu.

Rus Rublesinin Kötüleştiği Görüldü

Türkiye ve Rusya arasındaki performans ve pozisyonlamanın 2019 yılında ayrıştığını belirten Deutsche Bank, yaptıkları değerlendirmelerde gelişen ülke para birimleri arasında en çok Rus rublesinin kötüleştiğini gördüklerini, Türkiye’ye dair son verilerde girişlerin arttığının gözlemlendiğini bildirdi.

Kapalı