Deutsche Bank Üçüncü Çeyrekte Zarar Açıkladı

Almanya’nın en büyük bankalarından birisi olan Deutsche Bank, yaptığı değerlendirmeler sonrasında zarar açıkladı. Merkeziyle Frankfurt’ta bulunan bankanın yaptığı değerlendirmeler sonrasında, yeniden yapılandırma maliyetlerinin gündeme gelmesi, tahvil birimi gelirlerinin beklentinin altında gelmesi sonucunda, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde toplam 832 milyon euroluk zarar açıkladığını duyurdu.

Deutsche Bank tarafından yapılan açıklama sonrasında bu yılın üçüncü çeyreği için beklenen zarar miktarı 778 milyon avroydu. Ancak rakamların netleşmesinin ardından zarar miktarının 832 milyon Euro olması büyük şaşkınlığa neden oldu.

Deutsche Bank 2018 Yılında Zarar Etmiş Miydi?

Bankanın 2019 yılının üçüncü çeyreğinde gerçekleşen zararın etkisinin, yeniden yapılanma maliyetlerinin ve tahvil biriminde gelirlerin yüzde 13 oranında düşmesinin payının çok büyük olduğu belirtildi.

2018 yılının aynı döneminde Deutsche Bank karar açıklamıştı. 229 milyon Euro kar açıklamıştı. Ancak 2019 yılında bankanın açıkladığı net kar miktarı da, 2018 yılının ilk çeyreği ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 63 oranında arttığı ve 201 milyon Euro olarak gerçekleşmişti. Ancak ikinci çeyrekten sonra piyasalar için gerçekleştirilen 1.8 milyar Euro değerindeki beklentinin karşılığında 3.15 milyar Euro zarar açıklaması sebebiyle durum kötüye gitmişti.

Bankanın arka arkaya iki farklı dönemde zarar açıklaması büyük şaşkınlığa neden oldu. Nisan Haziran ayı döneminde ortaya çıkan zarar çerçevesinde yeniden yapılandırmaya gidilmiş, ancak sonrasındaki zarar oranında yeniden yapılanma maliyetinin etkili olduğu belirtilmişti.

1870 yılında ilk kez kurulan ve o dönemden günümüze hizmete devam eden banka, 8 Temmuzda bir açıklama yapmıştı. Yeniden kapsamlı bir yapılandırmaya gittiklerini ve bu sebeple 2022 yılına kadar 18 bin çalışanın işten çıkarılmasına karar verildiği belirtildi.

Başa dön tuşu
Kapalı