Deutsche Bank’ın İkinci Çeyrek Zararı Çok Büyük!

Deutsche Bank’ın 2019 yılının ikinci çeyreğinde 3.15 milyar euro zarar ettiği açıklandı.

Deutsche Bank’taki Yeniden Yapılandırmanın Maliyeti Ağır Oldu

Bir süredir finansal sorunlarla karşı karşıya olan Almanya’nın büyük bankalarından Deutsche Bank’ın bu yılın ikinci çeyreğinde 3.15 milyar euro civarında zarar ettiği açıklandı. Almanya’nın Frankfurt şehri merkezli Deutsche Bank yeniden yapılandırma faaliyetlerindeki maliyetten dolayı zararın bu rakama ulaştığını belirterek, ikinci çeyrek zararını 3.15 milyar euro olarak duyurdu. Deutsche Bank tarafından 2019 yılı ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçların yer aldığı bir açıklama yapıldı.

Deutsche Bank 3.15 Milyar Euro Zarar Etti

Deutsche Bank tarafından yapılan açıklamada bu yılın ikinci çeyreklik döneminde piyasaların 1.8 milyar euro zarar beklemesine rağmen zarar rakamının 3.15 milyar euro olduğu bildirildi. 2019 yılının ilk altı aylık döneminde oluşan zararın, 3.4 milyar euro civarında olan yeniden yapılanma maliyetlerinin yüksek olmasından etkilendiği belirtildi. Deutsche Bank 2018 yılının ikinci çeyreğinde 401 milyon euro net kar rakamı açıklamıştı. Bu yılın ilk çeyreğinde karını yüzde 63 artıran Banka 201 milyon euro kar sağladı. Deutsche Bank’ın net karı 2019’un ilk çeyreğinde, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 6 oranında düştü ve 6.2 milyar euro oldu.

Yeniden Yapılanma ile Büyük Adımlar Atıldı

Banka tarafından yapılan açıklamada görüş bildiren Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing yeniden yapılanma stratejisi kapsamında büyük adımlar atıldığını, bundan doğan maliyetlerin ikinci çeyrekte önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Sewing aslında yeniden yapılanma masrafları olmasa Deustche Bank’ın bu çeyrekte de karda olacağını da belirtti. Deutsche Bank 8 Temmuz 2019 tarihinde yeniden yapılanmaya giderek 2022 yılına kadar 18 bin civarında çalışanını işte çıkartacağını bildirdi.

Kapalı