Devletten 25 Milyar Liralık Dev Destek! 12 Banka Katılıyor!

12 bankanın katılımıyla sağlanacak olan destek kapsamında firmalara kredi kullandırılacak.

Tüm Firmalara Devlet Destekli Kredi Sağlanacak

KOBİ statüsünde olan ve olmayan firmalara 12 bankanın katılım göstermesiyle sağlanacak olan kredi desteği uygulamaya alınıyor. Yeni paket ile firmalara 5 milyon lira ile 50 milyon lira arasında kredi kullandırılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geçtiğimiz mayıs ayında açıklanan İVME olarak kısaltılan İleri Verimli Milli Endüstri Finansman Paketi’nden sonra KOBİ’leri ve KOBİ’lerin dışında olan tüm firmaları ilgilendiren bir müjde daha verildi. Yeni kredi paketi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisinde olacak ve toplam 12 banka katılacak. Devlet tarafından 25 milyar lira kredinin kullandırılacağı dev destek paketi uygulamaya alınıyor.

Enflasyona Endeksli Ekonomi Değer Kredisi

İVME Finansman Paketi’nde olduğu gibi bu yeni kredi paketi de enflasyona endeksli olacak. TÜFE yani enflasyon oranlarındaki düşüşler kredi maliyetlerine de yansıyacak ve maliyetler düşecek. Ekonomi Değer Kredisi adıyla sunulacak olan bu paketle piyasalarda önemli ölçüde rahatlama bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından daha olumlu her gelişmenin vatandaşlara ve iş dünyasına yansıtılacağı, esnafın, sanayicinin ve KOBİ’ler her şartta devlet desteklerinden yararlanacakları söylenmişti. Bakanlık tarafından bu kapsamda yeni bir paketin daha devreye alınacak olması tüm işletmeler için müjde niteliği taşıyor.

KGF Teminatlı Yeni Kredi Paketi

Paket kapsamında reel sektör firmalarının desteklenmesi amacıyla KOBİ Değer Kredisi 1 ve 2, İVME Finansman Paketi gibi destekler sağlanmıştı. Şimdi ise Ekonomi Değer Paketi ile Türkiye’de faaliyette olan tüm firmalara 12 banka tarafından 5 milyon – 50 milyon arasında kredi desteği sağlanacak. Ekonomi Değer Kredisi Hazine destekli ve KGF teminatlı olacak. Ekonomi Değer Kredisi; Türk Eximbank, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Denizbank, QNB Finansbank, Akbank, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası tarafından kullandırılacak.

Etiketler
Başa dön tuşu