Dijital Kirlilik Gelecekte Büyük Sorun Olacak!

Dünya giderek dijitalleşen bir dünya haline gelmişken bu süreç içerisinde pek çok tehlike gündeme gelmeye başlıyor. Bununla birlikte hayatımızın bir parçası haline gelen cep telefonları ve bilgisayarlar dijital kirliliğin artması konusunda son derece etkili görünüyor. Cep telefonları özellikle günümüzde bir lüksten daha çok ihtiyaç haline geldi. Özellikle son yıllarda internet kullanımının artması ve cep telefonları ile pek çok işin hallediliyor olması sorunun kaynağını bir kez daha gözler önüne serdi. Cep telefonları ile sık sık konuşan kişilerin daha büyük bir tehlike altında oldukları biliniyor. Özellikle kulağa ve başa her yaklaştırıldığı an sorun giderek büyümeye devam ediyor. Her milimetre çeşitli sorunların oluşması açısından son derece riskli görünüyor.

Cep Telefonları Sandığımız Kadar Masum Değil!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında cep telefonlarının yaymış olduğu radyasyonun boyutu bir kez daha gözler önüne seriliyor. Özellikle son yıllarda bu konuda araştırmaların giderek derinleştirilmesi ile birlikte sorun bir kez daha gözler önüne seriliyor. Güvenlik standartlarının genellikle cep telefonu kullanımı konusunda etkili olabileceği ve ortaya çıkan zararlarının bir nebze olsun indirilebileceği düşünülüyor. Ancak uzmanlar yapmış oldukları değerlendirmeler ile birlikte herhangi bir güvenlik önleminin cep telefonları tarafından etrafa salınan radyasyonu engelleyemeyeceği ifade edildi. Hiç bir yöntemin tamamen güvenilir olmadığı bir kez daha dile getirildi. Bazı ülkeler bu konuda farklı önlemler alarak sorunu en başında çözmek istiyorlar. İsviçre başta olmak üzere pek çok ülke gelecekte daha büyük bir sorun olacak elektromanyetik kirliliğinin ortadan kaldırılması için çalışmalar ve değerlendirmeler içerisine girdi.

Reklamlar Dijital Kirliliği Tetikliyor!

Tüketim toplumu haline geldiğimiz için son dönemlerde sürekli çeşitli reklamlar gündeme geliyor. Aslında bu reklamların temeline ve arka planına bakıldığı zaman insanları dijital kirliliğe sürüklemek olduğu görülüyor. Teknolojinin giderek gelişen bir durum olması pek çok işimizin kolaylaşmasına sebebiyet veriyor. Ancak bununla birlikte pek çok zararlı durumda dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte daha kolay bir hal alıyor.

Son dönemlerde dijital kirliliğin özellikle gelecek için çok büyük bir sorun haline gelmesi beklendiği için bu konuda önemli sorunlar baş göstermeye başladı. Dijital kirlilikten nasıl korunmamız gerektiği konusunda çeşitli faaliyetler ve fikir alışverişleri gerçekleştiriliyor. Bu anlamda okullarda ve düzenlenen çeşitli seminerlerde teknolojinin doğru bir şekilde kullanılması için çocuklara ve gençlere teknolojiyi doğru kullanalım projesi adı altında bilgi aktarımı gerçekleştiriliyor.

Gelecekteki en büyük problemler arasında özellikle baz istasyonları yer alıyor. Cep telefonlarından kaynaklı ortaya çıkan radyasyon da bir süre sonra olumsuz anlamda etkileyen bir kirlilik ortamının oluşmasına zemin hazırlayabilir. Sadece kişisel anlamda alınan tedbirler bu problemin ortadan kalkması açısından çok etkili görünmüyor. Bu süreçte özellikle ülke çapında ciddi önlemlerin alınması son derece önemlidir. Cep telefonu ile her bölgeden haberleşme sağlanması son derece önemli ancak bu konuda daha duyarlı olabileceğimiz çözümlerin planlanması gerekmektedir. Pek çoğumuz evimizdeki radyasyon seviyesini bilmediğimiz için tehlikenin boyutlarını da tam anlamıyla kestirmek pek mümkün görünmüyor.

Uzmanlar yaptıkları incelemeler sonrasında elektromanyetik radyasyona maruz kalan kişilerin vücutlarında da ciddi bir etkileşimin olduğu ve bir anlamda DNA’mızı etkilediği ifade edilmektedir. Elektromanyetik kirliliğe karşı önlem alma konusunda lider ülke olmamız gerekirken kirliliğin her geçen gün arttığı ve kişilerin olumsuz etkilendiği ülkelerin başında yer alıyoruz.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı