Dijital Sistemde İlk İmzalar TEB Faktoring ve Balorman Arasında Atıldı!

Düşük maliyetli ve hızlı finansman hizmeti sunan ticaret Zinciri Finansman Sistemi’nde ilk imzaları TEB Faktoring ve Balorman AŞ. attı.

Ticaret Zinciri Finansman Sistemi’nde İlk Anlaşma

KOBİ olarak bilinen küçük ve orta ölçekli işletmelerin maliyet giderlerinin düşürülmesi amacıyla kurulan Finansal Kurumlar Birliği bünyesindeki Ticaret Zinciri Finansman Sistemi faktöring sistemi tarafından geliştirildi. Dijital bir platform olan Ticaret Zinciri Finansman Sistemi kapsamındaki ilk işlem TEB Faktoring ile Balorman AŞ. arasında yapıldı. TEB Faktoring, Balorman’ın tedarikçisi olan Kurtuluş Palet adlı firmanın alacakları için Ticaret Zinciri Finansman Sistemi platformu aracılığıyla finansman sağladı. FCI Başkanı, Finansal Kurumlar birliği Başkan Vekili ve TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar konu hakkında açıklama yaptı.

KOBİ’ler Alacaklarını Birkaç Saat İçinde Tahsil Edecekler

TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar tarafından yapılan açıklamada kısa adı FKB olan Finansal Kurumlar Birliği olarak finans sektörüne kazandırmış oldukları bu dijital platform sayesinde KOBİ’lerin ellerinde bulunan faturaları sisteme tanımlayabildiklerini söyledi. Çağatay Baydar, işletmelerin sisteme tanımladıkları faturaların ödemelerini birkaç saat içinde alabildiklerini de belirtti. Türkiye’den dünyaya örnek olarak geliştirilen bu sistem ile küçük ve orta ölçekteki işletmelerin alacak tahsillerini kolay hale getirdiklerini de belirtti.

KOBİ’lere Düşük Maliyetli Finansman Sağlanıyor

KOBİ’ler Türkiye ekonomisinin yüzde 56 oranında katma değer sağlıyor. Ancak buna karşılık sağlanan finansmanların sadece yüzde 24’lük kısmına erişebiliyor. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılmakta olan ve işletmelere düşük maliyetli ve hızlı finansman sağlayan sistem Türkiye’de de geliştirildi. Ticaret zinciri Finansman Sistemi’nde ilk imzalar TEB Faktoring ve Balorman AŞ. arasında atıldı.