Dikkatler ABD’deki Verilere Çevrildi! FED Faizleri İndirmeye Başlayacak mı?

Amerika’da geçtiğimiz günlerde açıklanan istihdam verilerinin beklenenin altın çıkması bazı soruları akıllara getirdi.

FED Faiz İndirmeme Kararını Bozar mı?

ABD’de geçtiğimiz günlerde istihdam verileri açıklandı. Veriler piyasaların beklentisinin altında geldi. Piyasaların gözü şimdi bu hafta açıklanacak olan ABD’de enflasyon verilerine çevrildi. ABD Merkez Bankası FED’in bu verilerden sonra nasıl bir tutum izleyeceği, bir süredir devam ettiği sabırlı tutumunu sürdürüp sürdürmeyeceği ve faizlerde indirim yapıp yamayacağı merak ediliyor. ABD’de tüketici fiyatlarındaki enflasyon rakamları bu hafta Çarşamba günü açıklanacak.

FED Faiz İndirimine Gidecek mi? 

Ekonomi çevreleri enflasyon oranlarının da piyasaların beklentisinin altında kalması halinde FED’in faizleri indirmeme kararını sonlandıracağını düşünüyorlar. Ekonomistler ABD’de bu hafta açıklanacak olan enflasyon verilerinin çok önemli olduğunu söylüyorlar. Şayet enflasyon rakamları piyasalarda hayal kırıklığı yaratır ve beklentilerini karşılamazsa ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine başlayacağını belirtiyorlar. ABD ekonomisi ile ilgili yorum yapan stratejist ve ekonomistler FED’in istihdam verilerinden sonra enflasyon verilerinin de kötü gelmesi halinde bir süredir devam ettiği faiz artırmama kararından vaz geçeceğini düşünüyorlar. FED uzmanlara göre artık faiz indirim döngüsüne doğru hareket edecek.

FED Başkanı Açıklama Yapmıştı

FED yani Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell tarafından bir süre önce yapılan açıklamada ABD ekonomisindeki mevcut ekonomik büyümenin devam edebilmesi için ABD Merkez Bankası olarak uygun hareket edeceklerini söylenmişti. FED Başkanı Jerome Powell’in bu yöndeki açıklaması FED tarafından uygulanan para politikasında gevşemeye gidileceği şeklinde yorumlanmıştı. Bazı yatırımcılar tarafından da FED’in giderek şiddet kazanan ticaret savaşlarına bir tepki vereceği ve faiz indirimine gideceği düşünülüyor.

Kapalı