Dışarıda Çalışanlar Polenlerden Nasıl Korunabilir?

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte saman nezlesi ya da bahar nezlesi adı verilen hastalıklar gündeme gelmeye başladı. Bahar aylarında pek çok kişinin alerjik reaksiyonlar gösterdiği biliniyor. Alerjik reaksiyonlar genel olarak hapşırma, burun akıntısı, kaşıntı ve tıkanıklık olarak gündeme geliyor. Son yıllarda bahar alerjisinin giderek artan bir sorun olduğu ifade ediliyor. Bahar alerjisinin ortaya çıkmasının pek çok nedeni bulunuyor. Çoğunlukla kirli beslenme, katkı maddeli besinlerin ve ürünlerin kullanılması, hava kirliliği sorununun giderek artması ve kişilerin hijyen koşullarına yeteri kadar dikkat etmemeleri çeşitli sorunlara sebep oluyor.

Bahar alerjisi pek çok kişinin günlük aktivitelerinin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bu konuda uzmanlar kişilerin mutlaka tedavi olmaları gerektiğini ifade ediyorlar. Bahar alerjisinden korunmak özellikle aktif bir çalışma hayatı olan kişiler için çok daha önemli. Özellikle dışarıda çalışan kişiler için bahar aylarında çalışmak çok daha zor olabilir. Bu yüzden bazı önlemler alarak bahar alerjisini daha hafif bir şekilde atlatmak mümkündür. Peki nedir bu önlemler?

Vazelin Sürerek Polenlerden Kurtulabilirsiniz

Burun çevresine vazelin sürmek son derece önemlidir. Vazelinin burun çevresine sürülmesinin ardından polenlerin hem göze hem de burna girmesi engellenebilir. Ancak bununla birlikte burun ve göz çevresine sürülen vazelinin ince bir tabaka halinde sürülmesine ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede ortalarda uçuşan polenlerin burun ve göz çevresine sürülen vazeline yapışarak burnun ve gözün içerisine girmesi engelleniyor. Böylece kaşıntı, hapşırma gibi yan etkilerin yaşanması engellenebilir ya da en az seviyeye indirilebilir.

Sigara Kullanımını Azaltın

Bahar aylarında polenlerden uzak durmak önemli olduğu kadar alerjik faaliyetlerin artmasını sağlayacak olan zararlı alışkanlıklardan uzak durmak son derece önemlidir. Özellikle sigara tüketimi alerjik reaksiyonların daha kötü hale gelmesine neden olmaktadır. Alerjisi olan kişilerin sigara içilen ortamlardan dahi uzak durmaları gerekmektedir. Sigara bahar aylarında alerjik reaksiyonların tetiklenmesi açısından son derece etkili olduğu için dikkatli olmakta fayda var.

Toz ve Tüylerden Uzak Durun

Alerjik reaksiyonlar genellikle tozlu ve tüylü ortamları tercih ediyor. Özellikle evinde hayvan besleyen kişilerin bu konuda bahar aylarında daha dikkatli olmaları ve temizliğe ayrı bir özen göstermeleri gerekmektedir. Özellikle bahar aylarında evde olanlar için sık sık toz almaları önerilmektedir. Tüylü hayvanların tüyleri de bahar aylarında dökülmeyi engellemek için traş edilebilir.

Bahar alerjisi çeşitli alerji hapları ile kontrol altına alınabilir bir süreç olduğu için şikayetleri çok sık bir şekilde yaşayan kişilerin mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Bazı hastalıkları da tetiklediği için bahar alerjisinin etkilerini sık sık yaşayan kişilerin mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.

Alerjik reaksiyonlar genellikle bahar aylarında daha sık ortaya çıkıyor. Bağışıklık sisteminin çeşitli nedenlere bağlı olarak düşmesinin ardından ortaya çıkan belirtiler çok daha tehlikeli sonuçlara neden olabiliyor. Alerjik reaksiyonlar bir anlamda çeşitli ölümcül sonuçlara dahi neden olabileceğinden dolayı dikkatli davranmanın son derece önemli olduğu ifade ediliyor.

Özellikle bahar aylarında polenlerin uçuşma mevsimi olduğu için dışarıda çalışmak zorunda olan kişilerin büyük sıkıntılar yaşadıkları ortaya çıktı. Alınacak küçük önlemler ve hayat tarzında yapılacak küçük değişikliklerin ardından polenlerle başa çıkmak çok daha kolay olabilir. Hijyene dikkat ederek alerjik reaksiyonların üstesinden daha etkili bir şekilde gelebilirsiniz.

Kapalı