Dışişleri Bakanı’ndan Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakkında Açıklama!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğu, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ile ilgili açıklama yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu Hakan Atilla Hakkında Konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamasında Amerika’da tutuklu bulunan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tahliyesine değindi. Mevlüt Çavuşoğlu, Hakan Atilla ile ilgili ABD’nin Washington kentinde devam eden bir süreç olduğunu, bu sürecin artık sonlanması gerektiğini ilgili kişilere söylediklerini belirtti. Bakan Çavuşoğlu, Amerika’nın İran’a uyguladığı yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle ABD’de gözaltına alınan ve açılan mahkemece tutuklanan Mehmet Hakan Atilla’nın geçtiğimiz hafta serbest bırakıldığını, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı’nın geri gönderme merkezinde tutulduğunu, buradaki süreç sona erince Türkiye’ye yollanacağını söyledi.

Sağlıklı Bir Şekilde Türkiye’ye Gelmesini Umuyorum

Bir televizyon programına açıklamalar yapan Mevlüt Çavuşoğlu, Mehmet Hakan Atilla için ABD’de şu an itibariyle geçerli prosedürlerin uygulandığını, cezaevinden geçen hafta tahliye edildikten sonra Göç İdaresi’ne yollandığını, işlemlerin ardından Türkiye’ye yollanacağını belirtti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mehmet Hakan’ın sağlıklı bir şekilde ve en kısa süre içinde Türkiye’ye gelmesini umduğunu da sözlerine ekledi.

Hakan Atilla ile İlgili Sürecin Sona Ermesini İstiyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu televizyon programındaki açıklamasında ayrıca Mehmet Hakan Atilla ile ilgili ABD’nin New York eyaletindeki mahkeme sürecinin hala devam etmekte olduğunu, ayrıca Washington eyaletinde de devam eden bir süreç olduğunu, bu süreçlerin artık bitmesi gerektiğini muhataplara söylediklerini, ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olan OFAC adı verilen sürecin zaten idarenin yürüttüğü süreç olduğunu, bunların tamamının artık sonlanmasını istediklerini ifade etti.