Dolar Haftanın İlk Gününde 5.90 Üzerine Çıktı

20.01.2020
A+
A-
Dolar Haftanın İlk Gününde 5.90 Üzerine Çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta aldığı bir karar sonrasında faiz indirimi gerçekleştirmişti. Bunun ardından dolar 5,84 seviyelerinin altını görmüş olmasına rağmen, hafta başında yükselişe geçti. Haftanın ilk işlem gününde dolar yeniden yükselişe geçerek 5.90 seviyelerinin üzerine çıktı.

Öğle saatlerine doğru kur üzerinde yaşanan hareketliliğin ardından doların 5,90 seviyelerinin üzerine çıktığı öğrenildi. Bu durum dolar yatırımcılarını sevindirdi. Aynı dakikalarda Euro ise 6,55 seviyelerinden satılmaya devam etti. Türk lirasında yaşanan değer kaybı yeni tartışmalara neden olurken, Borsa İstanbul harekete geçti. Rekor üzerine rekor kırarken, BIST 100 endeksi 122.909 puana kadar çıktı. Bu rakamlar yeni bir rekor olarak değerlendiriliyor.

Dolar endeksi, ABD’de açıklanan güçlü ekonomik veriler ve FED’in faiz indirme ihtimali sonrasında güçlenmeye devam etti. Dolar endeksi haftanın ilk işlem gününde 97,60 seviyelerine kadar yükseldi. Yapılan değerlendirmelerde son 3 haftanın en yüksek seviyelerine çıktığı belirlendi.

Tartışmalara neden olan ABD ile Çin arasındaki ekonomik görüşmelerin henüz bir sonuca varmaması, görüşmelerin bir sonraki tarihe ertelenmesi, piyasalarda bulunan iyimser havanın sınırlı kalmasına neden oluyor. Doların yeniden eski seviyelerine gelmesi bekleniyor.