Dolar Yükseldi 5,90 Seviyelerini Gördü

14.01.2020
A+
A-
Dolar Yükseldi 5,90 Seviyelerini Gördü

Son dönemlerde sanayi üretim endekslerinde birtakım artışların yaşanması bekleniyordu. Ancak artışların beklentileri karşılamaması sonucunda dolar Türk lirası karşısında hafif de olsa bir yükselme yaşadı. Küresel piyasalar son dönemlerde ABD ile Çin arasında yapılan ticaret anlaşmasının detaylarını inceliyorlar. Yaşanan gelişmelere ek olarak ABD’nin bugün enflasyon ve şirket bilançolarını açıklaması bekleniyor. Sanayi üretimi verileri yurt içinde yüzde 5,1 oranında artış yaşandı. Piyasalar daha önceki değerlendirmelerinde yüzde 5,5 oranında bir artış yaşanacağını düşünüyorlardı.

Sanayi verilerinin açıklanması beklentileri karşılamadı. Bu noktada hazine ihalelerinin açıklanması bekleniyor. Hazine 15 aylık kuponsuz tahvil ve 7 yıllık değişken faizli ihale düzenlemesi yapacak.

Endeksler Sonrasında Dolar Yükseldi

Dolar bu sabah güne 5,87 lira seviyelerinde güne başladı. Ancak sanayi verilerinin açıklanması ve beklentilerin altında kaldığının ortaya çıkmasının ardından bir yükseliş yaşadı. Dolar 5,90 seviyelerini geçti. En son 9 Ocak tarihinde yükselişe geçmiş ve sonrasında düşmüştür. Petrol fiyatlarında ise dün olduğu seviyeleri koruyan fiyatlar bugünde devam etti. Altın fiyatlarındaysa gözle görülür bir gerileme meydana geldi. Altının ons fiyatı bu sabah itibariyle piyasalarda 1537 dolar üzerinden işlem görüyor.

ABD ile Çin arasında gerçekleştirilmesi beklenen ticaret anlaşmasının, Çince tercümesi ile bugün tamamlandı. Çarşamba günü iki ülke arasında imzaların atılması bekleniyor. Ancak tamamlanan tercüme, imza töreninden önce mutlaka kamuoyu ile paylaşılacak. Anlaşma imzalamadan önce ABD Çin’e karşı bir jestte bulundu. Çin’in kur manipülatörü listesinden çıkarıldığı açıklandı.