a

Domates Alamayan Ayakkabı Alsın

0

BEĞENDİM

Günaydın! Açıklanan enflasyon oranlarından sonra keyfiniz yerindedir diye düşünüyorum. Çünkü bu yazımı zamlı ev internetiniz, bir anda artan telefon faturanız ya da tüm bunlara meydan okuyan komşunuzun internetinden bağlanarak okuyorsunuz. Keyfiniz yerinde olmalı çünkü tüm bu artışlara rağmen susuyor ve yazımı okumaya devam ediyorsunuz. Nasıl olsa Türkiye yansa cürüm kadar yer yakarız (!)

Son on iki ayın ortalaması alındığında TÜFE oranında yüzde 17’yi aşkın bir artış olmuş ama hiç problem değil. Henüz aldığımız 5 çorap 3 lira kampanyası bitmedi lakin birçok kişinin halen çorabı delik, gerçi bu farklı bir konu.

Geçen gün 5 tane domatesi 9 lira 73 kuruşa almışım, açıklanan enflasyon oranına göre domatese yüzde 39’a yakın zam gelmiş ama hiç mühim değil. Çanakkale’de yaşadığım için en ucuza ben alıyorumdur yine. İstanbul’da yaşayan ne yapsın?

Enflasyon Oranları En Çok Bana Yaradı

Tam diyordum ki “Giysi dolabımı yenilemem lazım, artık yeni kıyafetlere, aksesuarlara ihtiyacım var.” bir baktım enflasyon oranları en çok bana yaramış. Giyim ve ayakkabıya gelen zam yüzde 8 oranında olmuş. Domates alamıyor olmam kesinlikle problem değil ama ya ayakkabı alamasaydım? Ayakkabıma uygun çanta ve kemer alamasaydım? Ya o zaman ne yapardık?

Gıda ve alkolsüz içecekler de yüzde 6,43’lük bir artış olmuş. Bu da demek oluyor ki su yerine artık alkollü içecekler tüketmemiz gerekiyor. Önerim 1 litre su yerine her gün 1 tane bira içmeniz. Susuzluğunuz kesilirken bir yandan paranız da cebinizde kalacağı için hiç sorun değil.

Böyle yazdığıma bakmayın, Türkiye’deki çoğu insanın güncel düşüncelerini sizlere iletiyorum aslında. Çünkü herkes “Aman canım, bana dokunmayan yılan bin yaşasın!” havasında…

Tedavi Olamayan Lokman Hekim Olsun

Sağlık sektöründe gelen zamlarla birlikte hastanelerin de yakında bir bir iflas edeceğini düşünüyorum. Bu nedenle yeni bir fikrim var. Ocak ayı enflasyon oranına göre sağlık sektöründeki artış yüzde 3,56 olmuş. İnsanlar olarak her bölgede yüzde 3,56 oranında lokman hekim yetiştirirsek bu problem de ortadan kalkacaktır. Herkes kendi evinde tedavi olsun kardeşim. İlaç zaten doğada var ki bütün ilaçlar da doğadan elde edilen maddelerle yapılmıyor mu? O zaman yine sorun yok…

Yeni Evlenenlere Bir Müjde Benden

Balayına mı çıkacaksınız? Evlenmeden önceki ev hazırlıklarını mı yapacaksınız? O zaman müjde! Ev eşyasına yüzde 29, lokanta ve otellere yüzde 20 zam geldi. Lakin hiç mühim değil ev eşyası dizeceğinize iki kişilik bir çadır alın. Otele para vereceğinize her yer tatil noktanız olsun. Kira ödeyeceğinize çadıra 64 lira verin.

Mesela balayına gideceğiniz turu ayarlamak yerine otostop çekin ya da bir kereliğine bisiklete para verin ama yok öyle iki adet bisiklet almak. Çift kişilik bisikletlerden alacaksınız ki paranız cebinizde kalsın. Sıfır benzin, sıfır masraf, mis gibi tatil, mis gibi ulaşım…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.