Donald Trump: Faizler İnerse Bu Oyun Biter!

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

FED Faizleri İndirirse Oyunu Biz Kazanırız

ABD Başkanı Donald Trump tarafından sosyal medya hesabı aracılığıyla yapılan paylaşım dikkat çekti. Donald Trump, dünyanın gündeminde olan Amerika – Çin ticaret savaşında Çin’den gelecek bir sonraki adımın faizlerde indirim yapmak olacağını belirterek FED yani ABD Merkez Bankası’na gönderme yaptı. Trump, Çin’in faiz indirimi adımı karşısında FED’in de faiz indirimi yapması halinde oyunun biteceğini ve Amerika’nın kazanacağını söyledi. Amerikan Başkanı’nın sosyal medyadan yaptığı bu değerlendirme oldukça ABD – Çin arasındaki ticaret savaşları açısından oldukça dikkat çekti.

Çin Her Şartta Anlaşma İsteyecek

ABD Başkanı Trump sosyal medya paylaşımında Çin’in ticaret savaşında bundan sonraki aşamada izleyeceği yolun işletmeler için para pompalamak olacağını, yüksek ihtimalle Çin Merkez Bankası’nın da faizleri düşürme yoluna gideceğini söyledi. Donald Trump, bu adıma karşılık eğer ABD Merkez Bankası da benzer bir adım atar ve faizlerde indirim yaparsa oyunun biteceğini ve kendilerinin kazanacağını da söyledi. ABD Başkanı Donald Trump paylaşımda Çin’in her şartta anlaşma yoluna gitmek isteyeceğini belirtti.

Çin’den ABD’ye Ek Vergi Açıklaması Geldi

Dünya piyasalarının uzun süredir yakından takip ettiği Çin – ABD arasındaki ticaret savaşları hızını artırarak devam ediyor. Son hamle olarak Çin 60 milyar dolar değerinde olan Amerikan ürününü ilgilendiren vergi tarifesinde artışa gideceğini açıkladı. Bu hamleden sonra ABD Başkanı Trump’ın yaptığı paylaşım Çin’in faizlerde indirim yapacağı, bun karşılık FED’in faiz indirimi yamasının Amerika’nın bu oyunu kazanması anlamına geleceği yönünde oldu. FED 2018 yılında faizlerde yüzde 4 oranında artış yapmıştı. Piyasalar FED’in 2019 yılında en erken ekim ayında faiz indirimi yapacağını tahmin ediyor.

Kapalı