Donald Trump’ın FED Eleştirileri Hız Kesmiyor!

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın, ABD Merkez Bankası FED’e yönelttiği eleştiriler hafta sonunda da hız kesmedi.

Trump FED Yönetimi Kurulu için 2 Aday Açıklayacak

ABD Başkanı Donald Trump tarafından FED’in uyguladığı para politikalarını eleştirilmeye devam ediyor. Donald Trump, ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapmamasını her fırsatta sert eleştiriyor. Trump, FED Yönetim Kurulu üyeliği için iki farklı aday göstermeye hazırlanırken, diğer yandan FED Başkanı Jerome Powell’in yerini alacak aday ile ilgili de arayışlarda olduğu düşünülüyor. ABD Başkanı geçtiğimiz hafta sonunda FED’i yine sert eleştirdi ve faiz indirimi yapılmamasını gündeme getirdi.

Hisse Senedi Piyasalarında Kazançlar Sınırlanıyor

ABD Başkanı Donald Trump hafta sonunda Morristown’daydı. Yolculuk dönüşünde New Jersey’de basın mensuplarına konuşan Donald Trump, ABD Merkez Bankası’nın ne yaptığını bilmediğini, eğer bilseydi faizlerde indirim yapması gerektiğini söyledi. Donald Trump gazetecilere açıklamasında ayrıca FED’in para politikasının Amerika’nın, Avrupa ülkeleri karşısında dezavantajlı duruma gelmesine yol açtığını da belirtti. ABD Başkanı Donald Trump’a göre ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapmaması hisse senedi piyasalarındaki yatırımcıların kazançlarının sınırlanmasına da yol açıyor.

Trump FED Başkanı’nı Görevden Alacak mı?

Donald Trump tarafından hafta sonunda yapılan FED’e yönelik yorumlar geçtiğimiz hafta Cuma günü yaptığı ABD Merkez Bankası’nın hiçbir şey bilmediği yönündeki eleştirilerinin ardından geldi. Trump, Cuma günkü açıklamasında Amerika’nın en zor probleminin FED’in hiçbir şey bilmemesi olduğunu söylemişti. Daha önce yaptığı açıklamalarda ise FED Başkanı’nı tehdit etmediğini ancak istediği anda görevden alabilecek olduğunu da dile getirmişti. Donald Trump’ın son dönemlerde eleştirilerinin yoğunlaşması FED’in isteklerini yerine getirmemesi halinde FED Başkanı Jerome Powell’i beklenenden kısa sürede görevden alabileceği şeklinde yorumlandı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı