Dünya Bankası Rusya’ya Uyarıda Bulundu!

Dünya Bankası tarafından Rusya ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu riskler konusunda uyarı yapıldı.

Dünya Bankası 3 Önemli Riske Karşı Uyardı

Dünya Bankası; Amerika’nın ve Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımların giderek daha da ağırlaşması, tüketici kredilerinin önemli oranda artıyor olması ve Rusya’daki projelerin uygulamaya alınmasında yaşanan sorunlar konularında Rusya’ya uyarı yaptı. Bu konu başlıkları Dünya Bankası tarafından Rusya ekonomisini tehdit eden riskler olarak gösterildi. RBK tarafından aktarılan rapora göre Dünya Bankası’nın Rusya ekonomisi ile ilgili 2019 yılının sonundaki büyüme beklentisinin yüzde 1.1 olduğu öğrenildi. Raporda Dünya Bankası’nın Rusya ekonomisi için risk teşkil ettiğini belirttiği konu başlıklarına da detaylı olarak değinildi.

Rusya’ya Yaptırımlar Sertleşebilir

Dünya Bankası, Avrupa Birliği ve ABD tarafından Rusya’ya uygulanan ticari yaptırımların gittikçe daha sertleşebileceğini, bu durumun ekonomi piyasalarına güvenin sarsılması anlamına geleceğini bildirdi. Geçtiğimiz hafta Brent petrol varil fiyatı 60 doların altına indi. Dünya Bankası ortalama varil fiyatının 2019 yılının devamında 66 dolara çıkacağını tahmine diyor.

Tüketici Kredilerinde Yüzde 24 Artış Büyük Risk

Rusya’da ruble türünden kullandırılan tüketici kredileri giderek artıyor. Dünya Bankası bunun Rusya ekonomisi için büyük bir risk olduğunu düşünüyor. Rusya Merkez Bankası’nın 1 Mayıs 2019 tarihinde açıkladığı verilere göre tüketici kredileri 2018 yılının aynı tarihine göre yüzde 24 artış kaydetmiş. Kredilerin artmasına rağmen Rusya’da yakın gelecek dönemde bir mali kriz beklenmediği de Dünya Bankası’nca belirtildi.

Kamu Projelerinde Rekabet Ortamı Sağlanmalı

Rusya genelindeki ulusal çaptaki projelerin uygulamaya alınırken kapalı ihalelerin düzenleniyor olması da Dünya Bankası’na göre ekonomi için risk oluşturuyor. Bir yandan kamu projelerine rekabet ortamının yaratılması gerektiği, diğer yandan da bütçe hedeflerinin zorlanmamasına dikkat edilmesi konusunda uyarı yapıldı.

Etiketler
Başa dön tuşu