Dünyaca Tanınan Bankalar Kar Beklentilerini Aşağıya Çekti

Dünya ekonomisini alt üst eden Koronavirüs yine iş başında! Dünya’nın finans alanında zirvede bulunan bankalardan beklenen açıklama geldi. Aralarında Goldman Sachs, Citigroup ve JP Morgan Chase de olmak üzere, dünyanın dev bankaları kar beklentilerindeki düşüşü gündeme taşıdı.

Citigroup Inc. Koronavirüsü’nün ekonomik büyümeyi önemli ölçüde kısıtladığını bildirerek 2020 yılı için global karlardaki büyüme hedeflerinin sıfır düzeyinde olduğunu söyledi.

Citigroup’un yapmış olduğu açıklamaların benzeri Goldman Sachs, JP Morgan Chase & Co. ve Group Inc’den de geldi. Dünyanın finans devleri şirketlerine ait kar tahminlerini düşürmek üzere harekete geçti.

Amerikan Firmalarından Kar Artışı Beklenmiyor

Amerikan-firmalariDünya devi yatırım bankalarının dahi kar beklentilerinin sıfıra çekmiş olduğu bugünlerde Amerika firmalarındaki karların artması ile ilgili hiçbir umut yok. Goldman, kendileri için yapmış olduğu bildirime ilaveten Amerikan firmalarının geneli için bakıldığında 2020 yılına ait herhangi bir kar artışı beklentilerinin de altını çizdi.

Global Sermaye Stratejisti olan Robert Buckland ile Citigroup analistleri 27 Şubat’ta yayımladıkları raporda bu konuya değinmişti. Raporda geçen ifade “Global sermaye piyasası için açık riskler var. 2020’de yatay global hisse başı kar tahmin etmek ihtiyatlı görünüyor” şeklinde olmuştu ve bu araştırma raporunda, bankanın yıl başında yüzde 4 büyüme beklentisinin olduğunu belirtmişti. Ancak bu oran şimdi sıfırlara inmiş durumda. Koronavirüs umutları tüketiyor.