EBRD: Bankacılık Sektörü Rusya için En Büyük Risk!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından yayınlanan raporda Rusya ekonomisinin en büyük riskinden bahsetti.

Bankaların Aktifleri Rusya Ekonomisini Tehdit Ediyor

EBRD kısa adıyla anılan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından yayınlanan Rusya raporunda ülke ekonomisini büyük bir riskin tehdit ettiğinden bahsedildi. EBRD, Rusya ekonomisi için en büyük riskin bankacılık sektörünün durumu olduğunu söyledi. EBRD’nin Rusya ile ilgili raporunda ülke ekonomisini tehdit eden en büyük riskin bankacılık sektörünün içinde olduğu durum olarak belirtildi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Rus bankacılık sektörünün aktiflerinin kalitesinin ve bankaların yönetiminin çeşitli sorunları içinde barındırdığına dikkat çekti. EBRD raporunda ayrıca 2018 yılında Rusya genelinde 77 bankanın lisanslarının iptal edildiğini de hatırlatarak sorunlu kredilerin azalma kaydettiğini, bunun da iyiye işaret olduğunu söyledi.

Rusya Merkez Bankası Açıklama Yapmıştı

Bir süre önce Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ksenşya Yudayeva tarafından yapılan açıklamada Rus vatandaşlarının ve Rusya’da faaliyet sürdüren şirketlerin aşırı borç yükü altında olduğu, bu borç yükünün Rusya ekonomisindeki büyümeyi ve gelişimi frenleyeceğinin düşünüldüğü söylenmişti. Rus Merkez Bankası Başkan Yardımcısı aynı açıklamasında bu durumun Rusya’da sosyal sorunları da doğuracağının altını çizmişti.

Rus Bankaların Aktif Kalitesi Düşük

Şimdi ise Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından Rusya ile ilgili yayınlanan rapor ve açıklama dikkatlerden kaçmadı. EBRD tarafından yayınlanan raporda Rus bankalarının ülke ekonomisi için en büyük risk olduğu, bu riskin göz ardı edilmemesi gerektiği belirtildi. EBRD bankaların aktif kalitesinin düşük olmasının ve etkin yönetilmemesinin buna yol açtığını da raporunda bildirdi.

Kapalı