Emekli Maaşlarına Yapılacak Zam Ne Kadar Olacak?

Ocak ayına sayılı günler kala genel olarak ben ve benim gibi emekli ya da dul-yetim aylığı alan kişiler için gündem “Acaba Ocak ayında ne kadar zam alacağız?” oluyor.

Geçtiğimiz yıl hiç beklemediğim bir oranda zam almıştım, yaklaşık 683 TL tutarında ve bu zammın en büyük nedeni artan enflasyondu. Bu yılda, geçen yıl gibi olmasını beklemesem de yine büyük bir zam oranının yansıtılacağını düşünüyorum çünkü, herhangi bir şekilde enflasyonda pek bir düşüş yaşanmadı. Aksine giderek artan, fakat arttığı halde düşük gösterilen enflasyon rakamlarıyla karşı karşıya kaldık ki daha önceki yazılarımda açıklanan enflasyon rakamlarına neden inanmamanız gerektiğini anlattığım olmuştu…

Gel gelelim bu yıl da en az 120 TL, en fazla 400 TL tutarında bir zam tutarının yansıtılacağını düşünüyorum. Neden mi? Gelin hep birlikte inceleyelim…

6 Aylık Dönem

Emekli ve dul-yetim aylığı alan kişilere her 6 ayda bir zam yapılıyor biliyorsunuz. Fakat Temmuz ayında yapılan zam, Ocak ayında yapılan zam kadar büyük olmuyor.

Tahmini olarak 6 aylık dönemin enflasyon dengesi yüzde 12 olarak görülüyor ki bu Temmuz ile Ocak ayı arasını kapsıyor. Bir önceki tahmin de yüzde 15,9 olarak yer almıştı. Benim tahminim ise yüzde 13 ile 14 arasında bir rakam olacağı. Fakat genel olarak yüzde 12 üzerinde bir enflasyon gösterilmesi korkulu bir rüya olduğu için muhtemel enflasyon oranı yüzde 12 ile 13 arasında kalacaktır.

Dolayısıyla, en düşük emekli aylığının bin 200 lira olduğunu düşünürsek, bu kişi 80 liralık bir zam alacak ve en yüksek emekli aylığını alan kişi de 5 bin 600 lira için 380 lira zam almış olacak. Bu yalnızca enflasyon ile gelecek ödeme olacak. Ek ödemeler, primler ve ilave tutarlar Ocak ayında netlik kazanacak. Bu durumda da ek ödemeler, primler ve ilave tutarlar ile birlikte en düşük zammın 120 en yüksek zammın da 400 TL olacağını düşünüyorum. Fakat her an ekonomi beni şaşırtabilir. Çünkü geçtiğimiz yıl da yaklaşık en düşük zammın 200 TL tutarında olmasını beklerken 283 TL tutarında bir ödeme yapıldığını görmüştüm.

“Yapılan zamla değişen bir şey olur mu?” sorusunu pek çok kez duyuyorum. Kendimden baz alarak yorumlayacağım bu soruyu. Şahsen, maaşıma yapılan zamların herhangi bir etkisini görmüyorum. Çünkü maaşıma zam yapıldığı an elektrik, doğalgaz ve su faturalarına da zam yapılıyor. Aynı zamanda gıda, giyim, eğlence ve diğer verilere de gelen zamlar mevcut. Bir yıl içerisinde herhangi bir gıda ürününe yılda en az iki kere zam geliyorsa, benim maaşıma yapılan zammın hiçbir önemi kalmıyor. Yalnızca günü kurtarmama yetiyor.

Günü kurtarmak elbette önemli lakin benim gibi küçük şehirde yaşayan insanlar için. Peki ya büyük şehirdekiler? Büyük şehirlerde yaşayan insanlar açısından yapılan zamların hele hiçbir önemi olmuyor. Çünkü onlar daha büyük bir çukurun içine düşüyor. Ocak ayında maaşına zam yapıldı diye sevinen amcalarımız ve teyzelerimiz bir anda faturalara, kiralara yapılan zamla mutluluklarının kursaklarında kaldığındaki o acı hissi yaşayabiliyor.

Kapalı