Emeklilere Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek? Kimler İkramiye Alacak?

Türkiye’de milyonlarca kişi Ramazan Bayramı’nda emekli ikramiyesi alacak.

Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?

Devlet tarafından 2018 yılında başlatılan uygulamaya göre emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda olmak üzere yılda 2 kez bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor. Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla emekli bayram ikramiye ödemeleri ne zaman yapılacak sorusu da gündeme gelmeye başladı. Emeklilerin yanı sıra malullük aylığı alan 40 bin kişiye de bayramda ikramiye ödenecek. SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu hafta yapılması beklenen açıklamada emeklilere bayram ikramiyelerinin hangi gün yatırılacağı bildirilecek. İkramiyeler tahsis numaralarına göre günlere bölünerek emeklilerin hesaplarına yatırılıyor. Bayram ikramiyesi ödeme tarihleri 27 Mayıs – 31 Mayıs 2019 arasında olması bekleniyor.

Emekliler Temmuz Ayında Ne Kadar Zam Alacak?

Emekli vatandaşlar 2019 yılında 2 kez bayram ikramiyesinin yanında maaşlarına da 2 kez zam alacaklar. İlkini ocak ayında aldıkları emekli maaşı zammının ikincisi temmuz ayında alınacak. SGK ve Bağ – Kur emekli maaşlarına yapılacak olan temmuz zammı 2019 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyon oranında hesaplanacak.

Yeni Emekliler de Bayram İkramiyesi Alacak mı?

Ramazan Bayramı’ndaki emekli ikramiyesi ödemesini yapıldığı tarihe kadar emekli maaşı bağlanan herkes bu fırsattan yararlanacak. 1.000 lira olarak belirlenen emekli ikramiyelerinde vefat eden emeklilerin hak sahibi yakınları aldıkları maaş oranına göre ikramiye alacaklar. 2019 – Nisan ayında emekli maaşı için dilekçe veren ve mayıs ayında emekli maaşını almaya ilk kez başlayan kişiler de bayram ikramiyesi alabilecekler. Önümüzdeki haziran ayında emekli maaşı almaya başlayanlar ilk bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı’nda alacaklar.

Bayramdan Önce Vefat Eden Emeklilerin Hak Sahiplerine Ödeme Yapılacak mı?

Emeklilerin ya da hak sahiplerinin Ramazan Bayramı’ndan önce vefat etmesi halinde alamadıkları bayram ikramiyelerini hak sahiplerine ödenecek. SGK’dan emekli maşı alan kişilerin bayram ikramiyesi için başvuru yapmasına gerek yok. İkramiye ödemeleri otomatik olarak emekli maşı hesaplarına yatırılacak.

Etiketler
Başa dön tuşu